Bezpłatna gazeta kulturalo-informacyjna: Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Podkowa Leśna, Zabia Wola, Baranów, Jaktorów, Brwinów, Otrębusy

Jabłoński Julian Wawrzyniec (1875-1955)

2011-07-23

Ród Jabłońskich wywodzi się z Jabłoni w dawnej Ziemi Biel­skiej na Podlasiu. W 1868 roku ojciec Jul­iana - Józef przeniósł się do Warszawy, gdzie podjął pracę zarobkową, ożenił się i gdzie na świat przyszedł przyszły budowniczy wielu willi milanowskich - Julian. Po zdobyciu wykształcenia technika budowlanego Julian pracował na wielu warszawskich budowach przełomu wieku, m.in. brał udział w pracach przy budowie Politechniki Warszawskiej (1895-1898), przy remontach pałaców Kronenberga, Saskiego, kamienic przy ul. Wareckiej, klasztorów i kościołów. W 1901 r. zawarł związek małżeński z Joanną Kaczyńską, córką urzędnika. Zamieszkali w Warszawie przy ulicy Grzybowskiej. Tu urodziło się im dwoje dzieci.

W Julianie odezwała się krew przodków. Zapragnął mieć domek z ogródkiem i kawałkiem sadu. Drugim czynnikiem wspiera­jącymi decyzję o opuszczeniu Warszawy - był stan zdrowia syna, któremu lekarz zalecał ciągłe przebywanie w okolicy leś­nej.

Przeglądając ogłoszenia w Kurierze Warszawskim Julian natknął się na anons zawiadamiający o parcelach leśnych w Milanówku-Grudowie. Za fundusze pozostałe z posagu żony oraz własne oszczędności zakupił - na przełomie 1904/1905 roku - tereny pomiędzy ulicami (dzisiejszymi) Fiderkiewicza, Grudowską, Długą do linii wyznaczonej willami Oleńka - Górnolesie. Zrazu zamieszkał w drewnianym domku stojącym na posesji należącej do Marii Suchorzewskiej, następnie - w latach 1909 - 1911 - wybudował, dla powiększającej się stale rodziny, piętrowy dom, noszący potem adres Graniczna nr 19, a nazwany willą Lilla Weneda. Dom pozostawał w rękach rodziny przez 87 lat i został rozebrany przez następnego właściciela, w 1998 roku. W latach 1905 - 1946 Julian Jabłoński był budowniczym wielu domów w Milanówku, m in. powstały wille m.in.: Ala - ul. Długa, Potęga - Droga Królewska, Zosin, Hygea, itd.

Julian Jabłoński udzielał się także w milanowskim życiu publicznym i na niwie społecznej. Po utworzeniu w 1920 r gminy Milanówek-Letnisko, był radnym I i II kadencji. Był także członkiem  Komitetu Budowy Kościoła oraz Szkoły Powszechnej nr 1, która w 1926 roku otrzymała patrona w osobie Ks. Piotra Skargi. Udział jego w tych przedsięwzięciach nie ograniczał się tylko do członkostwa, służył tu także swą wiedzą cenionego budowniczego.

Z czasem potrzeby rodzinne wzrastały, dlatego coraz to nowe place ulegały parcelacji. Na nich to Julian Jabłoński wraz ze swym najstarszym synem Romualdem konstruktorem, budowali domy jednorodzinne dla kolejnych nabywców. W ten sposób można dziś popatrzeć na domy przez nich zbudowane szczególnie przy ulicach Zawązkiej, Grudowskiej i Granicznej, Przez czas trwania okupacji niemieckiej małżonkowie Jabłoń­scy nie opuścili Milanówka, chroniąc i pomagając swym doro­słym dzieciom. Ostatnią zawodową pracą Juliana był powojenny remont pałacyku w Żółwinie (1946). Julian Jabłoński zmarł w Milanówku 23 lutego 1955 roku. Pochowany został na miejscowym cmentarzu. Sześć lat później spoczęła obok niego jego żona Joanna.

Odchodzą ludzie, zostają ich dzieła. Stoi Potęga, Ala, Hygea...

Redaktor działu

Andrzej Pettyn

Imię: Andrzej
Nazwisko: Pettyn
Data ur.: 19.04.1938 r.
Miejsce ur.: Warszawa

Popularyzator wiedzy o Milanówku i zarazem animator wielu działań na rzecz miasta na niwie kulturalnej, historycznej i wydawniczej.

czytaj więcej...