Bezpłatna gazeta kulturalo-informacyjna: Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Podkowa Leśna, Zabia Wola, Baranów, Jaktorów, Brwinów, Otrębusy

Królikowska Janina (1903-1990)

2011-07-23

Do Milanówka trafiła po Powstaniu Warszawskim wraz ze swoim bratem - Stanisławem, młodym i bardzo cenionym chirurgiem. Wojna uniemożliwiła jej wcześniejszą realizację młodzieńczych zainteresowań sztuką, które wyniosła z domu. Po śmierci rodziców zrezygnowała ze studiów i podjęła pracę zarobkową, aby zapewnić utrzymanie i studia swoim braciom. Wraz z bratem dr. Stanisławem Królikowski brała udział w Powstaniu Warszawskim, po którym wraz ze Szpitalem PCK, oboje trafili do Milanówka. Upór z jakim dążyła do celu sprawił, że w 1945 r. - dopiero w wieku 42 lat (!) - rozpoczęła studia na wydziale malarstwa warszawskiej ASP. Kontynuowała je z wielkim powodzeniem zdobywając dodatkową specjalizację w dziedzinie architektury. Uprawiała malarstwo sztalugowe (olej) i grafikę warsztatową (linoryt), ale tak naprawdę najbardziej pasjonowała ją grafika (jej prace w tej dziedzinie fachowcy oceniali najwyżej). W 1950 r. uzyskała absolutorium na Wydziale Malarstwa  i zarazem stopień zawodowy dyplomowanego artysty plastyka. Od 1954 r. związała się z Grupą "Kardasz" specjalizującą się w grafice i uczestniczyła w wystawach zbiorowych grupy, m.in. w Warszawie w 1957, 1959, 1963. Brała udział w wystawach sztuki polskiej za granicą "Kiermasz sztuki polskiej"  (Wiedeń i Paryż 1959, 1960) oraz w Międzynarodowej Wystawie Sztuki Kobiet (Budapeszt 1960). Miała wystawy indywidualne, m.in. w Kordegardzie (W-wa 1964), a Biuro Wystaw Artystycznych zorganizowało jej w 1972 r. indywidualną wystawę objazdową po Mazowszu; wielokrotnie wystawiała swoje prace w Galerii MDM w W-wie. Zdobywała też nagrody na konkursach plastycznych inspirowanych muzyką Chopina.  Ojciec Jan był członkiem Straży Obywatelskiej i poległ w obronie ojczyzny w czasie I wojny światowej. W jej twórczości nie brak również tematyki wojskowej. Piękne rysunki i grafiki  o tej tematyce złożyły się na wystawę indywidualną w Domu Wojska Polskiego (W-wa 1965). W Milanówku artystka zaprezentowała swoje prace na wystawie w Bibliotece Miejskiej w 1968 r., ale była to wówczas ekspozycja bardzo skromna. W ramach obchodów 100-lecia Milanówka szerzej jej dorobek twórczy zaprezentowano na indywidualnej wystawie w MOK-u w 1998 r.

Prace Janiny Królikowskiej znajdują się obecnie w zbiorach Ministerstwa Kultury i Sztuki i Ossolineum we Wrocławiu oraz w kolekcjach prywatnych. W Szkole Podstawowej nr 3 im. Fr. Chopina w Milanówku przechowuje się kilka prac poświęconych Chopinowi, podarowanych przez artystkę tej szkole, m.in. trzy drzeworyty ("Nokturn", fragment pomnika Chopina, głowa kompozytora z profilu) i rysunki ("Okolice Żelazowej Woli", głowa Chopina).

Redaktor działu

Andrzej Pettyn

Imię: Andrzej
Nazwisko: Pettyn
Data ur.: 19.04.1938 r.
Miejsce ur.: Warszawa

Popularyzator wiedzy o Milanówku i zarazem animator wielu działań na rzecz miasta na niwie kulturalnej, historycznej i wydawniczej.

czytaj więcej...