Bezpłatna gazeta kulturalo-informacyjna: Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Podkowa Leśna, Zabia Wola, Baranów, Jaktorów, Brwinów, Otrębusy

Lasocki Michał (1862-1938)

2011-07-23

Był synem właścicieli dóbr Brochów w powiecie sochaczewskim.[1] Leśny majątek Milanówek należał do jego matki Bronisławy Lasockiej, która gospodarowała w nim przez 22 lata. Majątek składał się ze wsi i folwarku, znaczną część stanowiły lasy. W 1899 r. sprzedała go swojemu synowi Michałowi, który utworzył spółkę kapitałowo-parcelacyjną (miał w niej połowę udziałów). Spółka opracowała pierwszy "Plan Letniska Milanówek w Guberni Warszawskiej, powiecie Błońskim". W 1901 r. w wyniku starań spółki otwarto w Milanówku przystanek kolejowy, co przyczyniło się do szybkiego rozwoju osiedla i spowodowało kolejne parcelacje terenów wokół stacji kolejowej (1910 i 1923).

Michał Lasocki w historii Milanówka zapisał się jako wielki społecznik. W 1908 r. został pierwszym prezesem Milanowskiego Towarzystwa Letniczego, które powstało z jego inicjatywy, Ofiarował działkę pod budowę pierwszego kościoła. Dla upamiętnienia najmłodszej córeczki Jadwigi, zmarłej w dzieciństwie,  parafia otrzymała jako patronkę Św. Jadwigę Śląską. Lasocki podarował również kilka parceli między ulicami Krakowską i Kościelną na cele rekreacyjne i kulturalne. Ośrodek ten otrzymał nazwę "Rozrywka". Z inicjatywy Milanowskiego Towarzystwa Letniczego wzniesiono budynek przy ul. Kościelnej 3 (obecnie siedziba Miejskiego Ośrodka Kultury), wkrótce potem Teatr Letni, korty tenisowe i boiska do siatkówki. Michał Lasocki w okresie międzywojennym był sędzią z wyboru w sądzie w Grodzisku Maz. Rodzina Lasockich mieszkała w skromnym dworze z początku XIX w. Po śmierci Michała Lasockiego w 1939 r. w dworze mieszkała jego córka Helena. Po II wojnie światowej - jak i wielu innych właścicieli ziemskich - została wysiedlona z dworu i Milanówka z zakazem przebywania w odległości do 30 km. Wówczas zamieszkała w Łowiczu, gdzie zmarła w 1958 r. Dwór w ramach tzw. przymusowego kwaterunku zamieszkały rodziny pracownicze, które nie remontowały go, co spowodowało, że szybko popadł w ruinę i zniknął z powierzchni ziemi. Gospodarstwo rolne wraz z dworem zostało przejęte przez Polskie Koleje Państwowe. Na ziemi zabranej Helenie Lasockiej wybudowano  Dom Wysłużonego Kolejarza, a na terenie dawnego ogrodu dworskiego znajduje się obecnie Stacja Uzdatniania Wody.



[1] Z. Żuławska "Lasoccy w Milanówku" (w kwartalniku "Milanówek" nr 3/1999).

Redaktor działu

Andrzej Pettyn

Imię: Andrzej
Nazwisko: Pettyn
Data ur.: 19.04.1938 r.
Miejsce ur.: Warszawa

Popularyzator wiedzy o Milanówku i zarazem animator wielu działań na rzecz miasta na niwie kulturalnej, historycznej i wydawniczej.

czytaj więcej...