Bezpłatna gazeta kulturalo-informacyjna: Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Podkowa Leśna, Zabia Wola, Baranów, Jaktorów, Brwinów, Otrębusy

Słomczyński Maciej, ps. Joe Alex (1920-1998)

2011-07-23

Pisarz i tłumacz literatury angielskiej. Przełożył m.in. Ulissesa Joyce'a, wszystkie dzieła Szekspira, Raj utracony Miltona, Piotrusia Pana Barrie'go i Alicję w krainie czarów Carolla, Podróże Guliwera Swifta. Autor powieści, popularnych kryminałów, utworów dla dzieci i młodzieży, zabawnych limeryków, sztuk teatralnych i scenariuszy filmowych. Jego matką była Angielka Marjorie Crosby Słomczyńska (Daisy). W domu na co dzień używano angielskiego. Maciej wychował się w kręgu kultury anglosaskiej, co wywarło wielki wpływ na jego późniejszą pracę literacką. Słomczyńscy jeszcze przed II wojną światową zamieszkali w Milanówku. W tym czasie i za okupacji u Daisy na prywatnych lekcjach uczyło się angielskiego pół Milanówka. Maciek uczęszczał tu do Gimnazjum, w którym zasłynął z błyskotliwych wypracowań, dyskusji z profesorami, w których zawsze był w stanie udowodnić swoje racje i różnorakich ekstrawagancji. Stosunki młodzieńca wybijającego się ponad przeciętność z nauczycielami nie układały się najlepiej. Został więc wysłany do Gimnazjum ojców Pijarów w Rakowicach pod Krakowem, a potem do brata Wojtka do Gdyni i maturę zdał eksternistycznie w 1939 r. w Wejherowie. Powrócił do Milanówka, a po wybuchu wojny zaangażował się w działalność podziemną, w wyniku której trafił na Pawiak, skąd szczęśliwie udało mu się wydostać na wolność pod koniec lipca. Przedtem zdążył się jeszcze ożenić (w 1943 r.) z milanowianką Barbarą Targońską, z którą rozstał się po wojnie. Powrócił do Milanówka tuż przed wybuchem Powstania i tuż przed narodzinami syna - też Maćka - który przyszedł na świat. 4 sierpnia 1944 r. Dalsze etapy jego życia to hitlerowski obóz  pracy w Austrii, ucieczka przez Szwajcarię do Francji, służba w dywizji pancernej 3 Armii Amerykańskiej generała Pattona i w żandarmerii amerykańskiej w Paryżu. W 1946 r. powrócił do Polski i początkowo zamieszkał w Łodzi, a następnie w Krakowie. W tym pierwszym okresie po powrocie do kraju pisał głównie powieści sensacyjne, ale Milanówek i młodzieńczy okres życia spędzony w naszej miejscowości zapewne mocno utrwalił się w jego pamięci, ponieważ już po wojnie m.in. napisał zbiór pięknych wierszowanych bajek dla dzieci, który zatytułował "Makówka z Milanówka". Obecnie córka pisarza Małgorzata Słomczyńska-Pierzchalska przygotowuje do druku książkę o ojcu, w której jeden z rozdziałów poświęcony będzie milanowskiemu etapowi jego życia.

Redaktor działu

Andrzej Pettyn

Imię: Andrzej
Nazwisko: Pettyn
Data ur.: 19.04.1938 r.
Miejsce ur.: Warszawa

Popularyzator wiedzy o Milanówku i zarazem animator wielu działań na rzecz miasta na niwie kulturalnej, historycznej i wydawniczej.

czytaj więcej...