Bezpłatna gazeta kulturalo-informacyjna: Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Podkowa Leśna, Zabia Wola, Baranów, Jaktorów, Brwinów, Otrębusy

Wieczorkiewicz Bronisław (1904-1974)

2011-07-23

Ostatni przedwojenny dyrektor Gimnazjum w Milanówku, którym kierował do 17 grudnia 1939 r.[1] . Po likwidacji Gimnazjum dyr. Wieczorkiewicz otrzymał od Niemców koncesję na prowadzenie dwuklasowej szkoły handlowej i kursów przygotowawczych do szkól zawodowych. Pod szyldem tej oficjalnej szkoły prowadzono zajęcia gimnazjalne, natomiast licealiści uczyli się na tajnych kompletach. Podczas okupacji prof. Wieczorkiewicz był również wykładowcą w Tajnym Uniwersytecie Ziem Zachodnich (w listopadzie 1943 r. utworzono w Milanówku jego filię; zajęcia odbywały się m.in. w willi Halinówek państwa Markowskich przy ul. Krasińskiego 4) i opiekunem wydziału polonistyki. W tajnej Powiatowej Komisji Oświaty i Kultury na powiat błoński reprezentował szkolnictwo średnie. Po wojnie autor podręczników dla młodzieży szkolnej i akademickiej, profesor Uniwersytetu Warszawskiego, autor licznych prac, m.in.: Słownik gwary warszawskiej XIX w. (1966), Warszawskie ballady podwórzowe (1971). Wykładowca w Państwowej Szkole Dramatycznej.



[1] Prof. B. Wieczorkiewicz w wywiadzie dla gazety „Za Wolność i Lud" (3.02.1973 r.) poinformował, że szkołę zamknięto 22 grudnia 1939 r. W książce "Rok jubileuszowy" (Milanówek, 1999) s. 10 - znajduje się informacja, że zajęcia szkolne odbywały się do 17 grudnia 1939 r. Wydaje się, że ta druga data jest bardziej prawdopodobna, gdyż autor informacji powołuje się na oficjalną publikację:  "Szkoła w podziemiu" (N. Drucka MON W-wa 1973 r.).

Redaktor działu

Andrzej Pettyn

Imię: Andrzej
Nazwisko: Pettyn
Data ur.: 19.04.1938 r.
Miejsce ur.: Warszawa

Popularyzator wiedzy o Milanówku i zarazem animator wielu działań na rzecz miasta na niwie kulturalnej, historycznej i wydawniczej.

czytaj więcej...