Zapraszamy na spotkanie z pisarzem Maciejem Pinkwartem…
2011-09-10
17 września br. (sobota) godz. 16.00 MCK-Teatr Letni w Milanówku, ul. Kościelna 3; 18 września br. (niedziela), willa „Aida" w Podkowie Leśnej, ul. Iwaszkiewicza 6
W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 17 września (w sobotę) o godz. 16.00 w Teatrze Letnim w Milanówku (Kościelna 3) odbędzie się spotkanie autorskie z dr. Maciejem Pinkwartem (tekst) i Renatą Piżanowską (fotografie), promujące ich najnowszy przewodnik monograficzny „Podtatrze", wydany przez Wydawnictwo BOSZ.[1] Maciej Pinkwart, rodowity milanowianin, absolwent miejscowego liceum (później studia na Uniwersytecie Warszawskim, doktorat z historii prasy zakopiańskiej,) to jeden z najwybitniejszych znawców historii, geografii i kultury regionu Tatr i Podtatrza. W przewodniku prezentuje szerokie informacje o 93 miejscowościach Podhala, polskiego Spisza i polskiej Orawy, zapraszając na wyprawę w miejsca doskonale znane, jak Zakopane czy Białka Tatrzańska, ale też w spokojne orawskie doliny, spiskie wzgórza czy romantyczne pozostałości starych cmentarzy. Warto podkreślić przejrzysty układ przewodnika, co ułatwia zaplanowanie wycieczki, a także bogactwo rzetelnych informacji - wszystko to pozwala zapoznać się z dziejami tych ziem i ich współczesnymi atrakcjami.
Maciej Pinkwart jest autorem niezwykle pracowitym, o czym świadczy kilkadziesiąt jego książek. Napisał wiele przewodników po Zakopanem, Podtatrzu, Tatrach, Słowacji, Paryżu i jego okolicach, Prowansji i niektórych wyspach greckich. Ponadto jest autorem kilku tomików wierszy, powieści (jedna z nich - Dziewczyna z Ipanemy - jest bardzo związana z Milanówkiem) oraz sztuk teatralnych. Bibliografia jego prac jest iście imponująca (Wikipedia: http://pl.wikipedia.org/wiki/Maciej_Pinkwart.)
Działał także jako aktor i reżyser w kilku zespołach, spośród których najbardziej - jak sam mówi - ceni Teatr Małych Eksperymentów „Wagant" w Warszawie i Teatrzyk Piosenki „Scherzo" w Zakopanem. Pracował jako dziennikarz w Redakcji Informacji I programu Polskiego Radia, także w Radiu Kraków i Radiu Zet. Poza tym od kilkunastu lat uczy wiedzy o regionie, literaturze i filmoznawstwie w Państwowej Ogólnokształcącej Szkole Artystycznej w Zakopanem.
Walory części tekstowej najnowszej publikacji Pinkwarta doskonale uzupełniają piękne (ok. 500 szt.!), artystyczne fotografie Renaty Piżanowskiej, której współpracę z nim mogliśmy podziwiać już wcześniej w promowanym m.in. w Milanówku przewodniku „Cmentarz na Pęksowym Brzyzku" (2007), czy wyspie Rodos. Szczegółową analizę książki "Podtatrze" przeprowadził red. Cezary Rudziński ze Stowarzyszenia Dziennikarzy Podróżników "Globtrotter" (link: http://www.globtroter.info/wydawnictwa/wydawnictwo-bosz-podtatrze). Książka ukazała się w lipcu 2011 r. pod redakcją Joanny Kułakowskiej-Lis, w opracowaniu graficznym Tadeusza Nuckowskiego.
Maciej Pinkwart jest laureatem nagród literackich, bardzo sobie ceni prestiżową Nagrodę Szymanowskiego przyznaną mu przez Fundację imienia słynnego kompozytora za pracę w zakopiańskim w Muzeum Szymanowskiego „Atma", którego jest pierwszym kustoszem. Przed kilkoma laty wygrał konkurs poetycki sentymentalnym wierszem „Piosenka o Milanówku". Wiersz doczekał się szaty muzycznej, którą - zauroczony treścią wiersza - skomponował śpiewak i wykładowca Prywatnej Szkoły Muzycznej w W-wie Dariusz Biernacki i kilkakrotnie wykonał.
W jednym z wywiadów pisarz wyznał, że jego marzeniem jest by po najdłuższej życiowej wędrówce zamieszkać w Milanówku, który kojarzy mu się „niemal wyłącznie ckliwie, romantycznie i sentymentalnie". I dodaje, że „na starość chętnie bym objął w posiadanie niewielki domek, gdzieś przy Starodębach, Mickiewicza czy Podleśnej i tam osiadł z rodziną, pisząc pamiętniki. He, he! Najbardziej z tego planu podoba mi się słowo „osiadł". Tego mi chyba najbardziej tu brakuje - leniwego spokoju, który mi z tym słowem wspaniale współgra."
Pozostaje wierzyć, że to marzenie Macieja Pinkwarta nie prędko się spełni, czego mu życzę (!), bo w październiku tego roku ukaże się kolejna publikacja MP - tym razem będzie to album "Przedwojenne Zakopane", który opublikuje warszawskie Wydawnictwo "RM", a następne projekty wydawnicze już czekają na realizację.
Gwoli dopełnienia powyższych informacji dodam, że Maciej Pinkwart jest członkiem honorowym Towarzystwa Miłośników Milanówka i ze swoją miejscowością rodzinną utrzymuje stały kontakt. Bywa także w pobliskiej Podkowie Leśnej i tam właśnie, w zabytkowej willi "Aida" (ul. Iwaszkiewicz 6) w dniu 18 września (niedziela) poprowadzi koncert utworów Karola Szymanowskiego w wykonaniu kwartetu "Prima Vista" i opowie o roli willi w życiu i twórczości kompozytora. Koncert zainauguruje artystyczną działalność w tym odremontowanym ostatnio przez właściciela, p. Tadeusza Iwińskiego, domu o wielkich tradycjach kulturalnych, związanych z rodziną Lilpopów i Iwaszkiewiczów, a także z postacią Szymanowskiego.
[1] Organizatorzy spotkania zwrócili się do miejscowych księgarń o wprowadzenie do sprzedaży najnowszej i innych książek M. Pinkwarta, aby można było je wcześniej zakupić, a po spotkaniu z autorem - można było uzyskać jego wpis z autografem.
Redaktor działu
Imię: Andrzej
Nazwisko: Pettyn
Data ur.: 19.04.1938 r.
Miejsce ur.: Warszawa
Popularyzator wiedzy o Milanówku i zarazem animator wielu działań na rzecz miasta na niwie kulturalnej, historycznej i wydawniczej.
czytaj więcej...