Bezpłatna gazeta kulturalo-informacyjna: Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Podkowa Leśna, Zabia Wola, Baranów, Jaktorów, Brwinów, Otrębusy

Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata

2012-12-17

Serdecznie zapraszamy 20 grudnia 2012 r. na godz. 12.00 do Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim /sala widowiskowo-kinowa/ na uroczystość wręczenia medalu i dyplomu „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata” śp. Stanisławie Olewnik. Odznaczenie odbierze przedstawiciele rodziny pani Stanisławy.

zdjęcie główne

Uroczystość wręczenia medali „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata" z okazji upamiętnienia 70.rocznicy powstania Rady Pomocy Żydom „ŻEGOTA" odbyła się 4 grudnia 2012 r. w Warszawie w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. W związku z pośmiertnym odznaczeniem „Sprawiedliwej Wśród Narodów Świata" śp. Stanisławy Olewnik, której syn Jan Olewnik jest mieszkańcem Grodziska Mazowieckiego, Pan Burmistrz Grzegorz Benedykciński został poproszony  przez rodzinę Państwa Olewnik o odebranie odznaczenia.

Stanisława Olewnik

W czasie wojny Stanisława Olewnik mieszkała w Krzemieniu koło Makowa Mazowieckiego, była robotnicą rolną i samotnie wychowywała dwóch małych synów. Mimo wielkiego niebezpieczeństwa zgodziła się pomagać 5-osobowej rodzinie Mławskich, którzy uciekli z makowskiego getta. Na jesieni 1943 r. podczas niemieckiej obławy ukrywający się w lesie Mławscy zostali aresztowani. W wyniku okrutnych tortur jedna z żydowskich dziewczynek przyznała, że Stanisława Olewnik ukrywała ją w swoim domu, a potem odstąpiła swoje dokumenty, aby ułatwić przetrwanie tzw. aryjskiej stronie. Ratując i ratowanych osadzono w katowni gestapo na zamku w Pułtusku, a następnie przetransportowano do obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Z zachowanych dokumentów wiadomo, że Stanisława Olewnik, Ruchla Mławska i jej córki zginęły tam w 1944 r.