Bezpłatna gazeta kulturalo-informacyjna: Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Podkowa Leśna, Zabia Wola, Baranów, Jaktorów, Brwinów, Otrębusy

Grodzisk Mazowiecki - podsumowanie roku 2012

2012-12-20

Dobiega końca 2012 rok. Dla Grodziska Mazowieckiego był to niewątpliwie bardzo intensywny czas wykorzystanych możliwości, uznania a także trudności związanych z komunikacją i brakiem obwodnicy. Budowa tej oczekiwanej inwestycji ma ruszyć w przyszłym roku.

zdjęcie główne

J&A: Panie Burmistrzu jak wygląda komunikacja w gminie na obecną chwilę?

GB: W momencie zakończenia budowy autostrady powinna zostać uruchomiona obwodnica, która połączyłaby autostradę A2 z trasą katowicką. Niestety tak się nie stało. Sytuację pogarsza zniszczony wiadukt w drodze wojewódzkiej nr 579, co powoduje załamanie komunikacyjne, a tym samym zwiększony ruch w centrum miasta przez który tworzą się korki.

J&A: Nadchodzi czas rocznych podsumowań, dużo się działo w Grodzisku Mazowieckim.

GB: To prawda. Przez cały rok pracowaliśmy nad przygotowaniem terenu pod inwestycję budowy parku rozrywki, nie ma jeszcze efektów tej pracy, ale nasz wysiłek był olbrzymi. Zauważyłem, że  mieszkańcom przyniosły ogromną radość zmodernizowane parki: Skarbków i Stawy Goliana oraz targowisko miejskie. We wrześniu została otwarta nowoczesna szkoła podstawowa w Książenicach dla 450 dzieci, a w listopadzie rozpoczęło swoją działalność Muzeum Etnograficzne w Willi Radogoszcz. Na scenie Centrum Kultury wystąpił Billy Cobham, to było wydarzenie na najwyższym poziomie. Billy Cobham to idol bębniarzy jazzowych na całym świecie. Przyjechał do Polski z dwoma koncertami, w tym do Grodziska Mazowieckiego. Co prawda w tym roku nie mieliśmy spektakli operowych, ale w przyszłym roku wystawimy „Człowieka z La Manchy".

J&A: Panie Burmistrzu po spotkaniu z sołtysami Kuklówek Radziejowickiej i Zarzecznej, odbyły się zebrania wiejskie a także spotkanie z radnymi w sprawie przyłączenia tych miejscowości do Grodziska Mazowieckiego. Czy to trudny temat?

GB: Nie jest to trudny temat. Historycznie Kuklówki były przydzielone do gminy Grodzisk Mazowiecki, potem zostały od niej odłączone. Te wsie bardzo nam odpowiadają, mają piękne krajobrazowe położenie i mieszkają tam ciekawi ludzie. W Kuklówce żył i tworzył Józef Chełmoński. Szczycimy się dziełami tego wybitnego malarza. Miejscowości położone są bardzo blisko Grodziska Mazowieckiego. Życie w naszej gminie byłoby dla mieszkańców Kuklówek w dalszej perspektywie łatwiejsze, bo mamy większe możliwości.

J&A: Czy pojawiła się sytuacja, która przysporzyła Panu wiele zmartwień?

GB: Był taki moment - to problem jaki pojawił się z ruchem na ulicy Granicznej, mówię o dużych ciężarowych autach jakie poruszały się po Grodzisku Mazowieckim. To trudna sytuacja, ale myślę, że ulegnie poprawie. Było także bardzo niesympatyczne wydarzenie związane z plotką, że zamiast parku rozrywki powstanie spalarnia. Co oczywiście nie jest prawdą.

J&A: Jakie ma Pan marzenia z Nowym Rokiem?

GB: Moim marzeniem jest, aby rozpoczęła się budowa obwodnicy oraz parku rozrywki. Marzę też o realizacji dużego zakresu remontu naszych dróg i budowie mieszkań. Chcemy wybudować budynki komunalne, do których zostaną przeniesieni mieszkańcy ze zniszczonych kamienic z centrum miasta.