Bezpłatna gazeta kulturalo-informacyjna: Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Podkowa Leśna, Zabia Wola, Baranów, Jaktorów, Brwinów, Otrębusy

Arkadiusz Kołodziejczyk in memoriał

2011-08-10

W Muzeum Niepodległości w W-wie odbył się - z udziałem członków rodziny, współpracowników i studentów - wieczór wspomnień poświęcony profesorowi Arkadiuszowi Kołodziejczykowi. Jego nieoczekiwane odejście, w wieku 54 lat, w pełni sił twórczych, pogrążyło w głębokim smutku wszystkich, którzy cenili jego prace badawcze i dorobek naukowy. Odszedł za wcześnie... miał jeszcze tak wiele do zrobienia...

 

zdjęcie główne

Urodził się w roku 1957. W styczniu 1990 uzyskał stopień doktora na podstawie pracy poświęconej Maciejowi Ratajowi. Z kolei w maju 2004 roku doczekał się habilitacji. Do tego czasu związany był z Wydziałem Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego (w ostatnich latach - z Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach - wcześniej Akademia Podlaska).

W pożegnaniu prof. Kołodziejczyka wzięli udział Andrzej Pettyn, reprezentujący zarówno Milanowski Uniwersytet III Wieku, jak i Towarzystwo Miłośników Milanówka - z którymi ten wybitny historyk od lat współpracował. Ponad rok temu prof. Kołodziejczyk w Milanówku wygłosił wykład „Wrzesień 1939 z perspektywy 70 lat", inaugurujący rok akademicki MU3W 2009/2010. Zmarły uczestniczył w kilku spotkaniach problemowych organizowanych przez TMM i Muzeum Niepodległości m.in. na temat edukacji patriotycznej oraz w promocji kolejnych książek TMM o Milanówku.

W swoich publikacjach w czasopiśmie muzealno-historycznym „Niepodległość i pamięć" (wydawnictwo Muzeum Niepodległości) prof. Kołodziejczyk wiele uwagi poświęcił roli Milanówka po Powstaniu Warszawskim jako nieformalnej stolicy Polskiego Państwa Podziemnego. Na ten sam temat zamieścił obszerny szkic w pracy „Zarys dziejów Milanówka" (pod red. A. Stawarza) i rozdział w książce „Milanówek - Mały Londyn", za którą jako całość jej autor tej książki Andrzej Pettyn otrzymał w 2004 r. nagrodę Polskiego Tow. Historycznego (książkę zaliczono do najciekawszych publikacji o W-wie i Mazowszu w 2004 r.!). A. Pettyn często korzystał z Jego życzliwości i uznania dla roli Milanówka po Powstaniu Warszawskim, konsultując ze Zmarłym wiele swoich publikacji, jak przewodnik „Milanówek „Mały Londyn" - spacer po miejscach pamięci związanych ze śladami II wojny światowej".

Zabierając głos na wieczorze pożegnalnym prof. Kołodziejczyka były dyr. Muzeum Niepodległości dr A. Stawarz podkreślił, że „Zmarły wielokrotnie inspirował prace historyczne Tow. Miłośników Milanówka, co zaowocowało w postaci wielu cennych publikacji książkowych i broszur poświęconych historii najnowszej tej miejscowości".
Prof. Kołodziejczyk był naukowcem niezwykłej pracowitości, historykiem podejmującym w swoich pracach szeroki zakres tematów. Był wybitnym badaczem dziejów Mazowsza i Podlasia, ruchu ludowego, dziejów najnowszych oraz historii Tatarów i islamu w Polsce, autorem ogromnej ilości książek i artykułów naukowych, prezesem zarządu działającej przy Muzeum Niepodległości w Warszawie Fundacji Polonia Restituta, nauczycielem akademickim), promotorem i recenzentem wielu prac doktorskich oraz redaktorem wielu wydawnictw naukowych; redaktorem czasopism regionalnych (m.in. „Rocznika Wołomińskiego" i "Rocznika Legionowskiego"), wybitnym regionalistą wspierającym badania historii „małych ojczyzn", w tym Grodziska Maz.

„W mojej pamięci - wspomina Andrzej Pettyn - pozostanie prof. Kołodziejczyk jako człowiek niezwykle pracowity, obdarzonego przy tym niepospolitym poczuciem humoru i szczerością w podejmowaniu trudnych ocen. Ceniłem jego życzliwość dla Milanówka i dorobku lokalnej społeczności w walce z okupantem hitlerowskim, a zwłaszcza roli AK i „Mielizny". W rozmowie z burmistrzem Jerzym Wysockim - w czasie kolejnego spotkania w Muzeum Niepodległości - z uznaniem mówił o ponad stuletnim dorobku społeczności milanowskiej i zachęcał do wydawania „Rocznika Milanowskiego", dokumentującego ten dorobek. Może kiedyś ten pomysł Zmarłego uda się zrealizować, bo warto.
Dla mieszkańców Milanówka prof. Kołodziejczyk z pewnością pozostanie we wdzięcznej pamięci jako historyk, który udokumentował wiodącą rolę Milanówka po Powstaniu Warszawskim - miejscowości będącej nieformalną stolicą Polskiego Państwa Podziemnego. Jego prace na ten temat powinny towarzyszyć następnym pokoleniom milanowian w dobrze pojętej edukacji historycznej."

Jan Adamowicz