Bezpłatna gazeta kulturalo-informacyjna: Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Podkowa Leśna, Zabia Wola, Baranów, Jaktorów, Brwinów, Otrębusy

Miejska Biblioteka W Podkowie Leśnej Najlepsza w Województwie

2011-11-29

Z radością informujemy, że w przygotowanym i przeprowadzonym przez Redakcję „Rzeczpospolitej" we współpracy z Instytutem Książki ogólnopolskim Rankingu Bibliotek Miejska Biblioteka Publiczna im. Poli Gojawiczyńskiej w Podkowie Leśnej otrzymała tytuł Najlepszej Biblioteki w Województwie Mazowieckim.

zdjęcie główne

Zajęła także Piąte Miejsce W Ogólnopolskim Rankingu Bibliotek.
Uroczyste ogłoszenie wyników odbyło się 23 listopada 2011 r. podczas Targów GMINA w Poznaniu. Imprezie towarzyszyła debata pt. „Biblioteka gminna - mądra inwestycja w kulturę z udziałem Grzegorza Gaudena (Instytut Książki) oraz Jacka Wojnarowskiego (Polsko-Amerykańska Fundacja Wolności), prowadzona przez Annę Cieślak-Wróblewską (Rzeczpospolita).

1. Czas trwania konkursu, rozumiejąc pod tym pojęciem okres brany pod uwagę przy ustalaniu klasyfikacji, to rok 2010 i częściowo 2011. Głównie dane za te lata były brane pod uwagę przy ustalaniu miejsc w rankingu.

2. Przygotowany i przeprowadzony przez Redakcję „Rzeczpospolitej" we współpracy z Instytutem Książki ogólnopolski Ranking obejmował biblioteki w gminach wiejskich, wiejsko-miejskich i małych gminach miejskich.
3. Kryteria były bardzo różnorodne i obejmowały większość działań
a) stricte bibliotecznych:

- ilość czytelników w przeliczeniu na 1000 mieszkańców,
- ilość wypożyczonych książek w przeliczeniu na 1 czytelnika,
- wielkość księgozbioru w przeliczeniu na 100 mieszkańców,
- ilość zakupionych nowości w przeliczeniu na 1 mieszkańca,
- liczba godzin otwarcia placówki dla czytelników tygodniowo,
- ilość udostępnianych tytułów prasowych,

b) około bibliotecznych związanych z kulturotwórczą i edukacyjną misją Biblioteki:
- częstotliwość udziału bibliotekarzy w szkoleniach,
- wielkość pozyskanych przez Bibliotekę środków pozabudżetowych,
- ilość prowadzonych klubów czytelniczych,
- korzystanie z wolontariatu.

4. Plany i zamierzenia dotyczące rozwoju Biblioteki wiążą się ściśle z przygotowaną w 2010, drugą już, Strategią rozwoju Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Poli Gojawiczyńskiej na lata 2010 - 2013. Pierwszym dokumentem była Koncepcja organizacyjno-programowa i finansowa na lata 2008-2009.

W aktualnej Strategii zawarto Wizję Biblioteki:
„Biblioteka podkowiańska miejscem spotkań" - to tu dzięki właściwej organizacji, profesjonalizmowi i zaangażowaniu kadry oraz wykorzystaniu nowoczesnych technologii w przyjaznej, ciepłej atmosferze następuje intertaktywny rozwój wszystkich grup wiekowych społeczności lokalnej. Wzajemne przenikanie zapału, wiedzy, doświadczenia i świeżości spojrzenia, innej perspektywy. Koncepcja ta jest kompatybilna z wizją Miasta Ogrodu Podkowa Leśna prezentowaną w Strategii Zrównoważonego Rozwoju Miasta Ogrodu Podkowa Leśna na lata 2005 - 2013.

W strategii Biblioteki wskazano cele operacyjne i strategiczne poprzez wyznaczenie ośmiu priorytetów:
- Użytkownik,
-Sieć biblioteczna,
- Infrastruktura,
- Zbiory,
- Komputeryzacja i informatyzacja,
- Informacja, edukacja i działalność kulturalna,
- Promocja biblioteki, książki i czytelnictwa,
- Zarządzanie organizacją.

Natomiast rok nadchodzący wprowadzi Bibliotekę podkowiańską na całkowicie nowy etap zaawansowania technologicznego, gdyż jeśli wszystko potoczy się bez przeszkód, od 2 stycznia 2012 wypożyczanie, rezerwacja etc. będą się odbywać przy wykorzystaniu systemu komputerowego MAK+. Należy dodać, że jest to herkulesowe przedsięwzięcie, ponieważ zbudowanie katalogu online (już funkcjonującego na oficjalnej stronie internetowej Biblioteki www.mbp-podkowalesna.pl) oraz wdrożenie systemu zajęło nam rok, a jest to wynik rekordowy. Należy dodać, że nasza Biblioteka była pierwszą w Polsce, która na swojej stronie internetowej udostępniła katalog online prowadzony w systemie MAK+.
Naszą podstawową troską jest zapewnienie obecnym i przyszłym Czytelnikom, jak najlepszego dostępu do wszelkich potrzebnych tytułów, gdyż realizujemy wypożyczenia międzybiblioteczne, dzięki czemu do naszej dyspozycji jest ponad MILION tytułów z bibliotek warszawskich i m. in. zbiory Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego.

5. Biblioteka cieszy się przychylnością władz samorządowych w osobach Burmistrza Miasta p. Małgorzaty Stępień-Przygody oraz Członków Rady Miasta i mamy nadzieję, że tak pozostanie.