Bezpłatna gazeta kulturalo-informacyjna: Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Podkowa Leśna, Zabia Wola, Baranów, Jaktorów, Brwinów, Otrębusy

Milanówek pożegnał Helenę Wesołowską

2011-12-16

12 grudnia 2011 r. po długiej i ciężkiej chorobie zmarła Helena Wesołowska, jedna z najbardziej znanych, lubianych i zasłużonych dla promocji miasta mieszkanek Milanówka. Msza św. pogrzebowa, która odbyła się 19.12.2011 r. o godz. 13.00 w kościele parafialnym pw. św. Jadwigi Śląskiej zgromadziła jej przyjaciół, koleżanek i kolegów nauczycieli z miejscowych szkół, w których uczyła, uczniów i członków Towarzystwa Miłośników Milanówka, którego członkiem-założycielem i wieloletnim działaczem była pani Helena.

zdjęcie główne Zmarła położyła wielkie zasługi na polu popularyzacji wiedzy o Milanówku. Napisała cztery publikacje nie licząc rozlicznych artykułów w prasie lokalnej i czasopismach poświeconych turystyce, bowiem przez wiele lat działała w PTTK w W-wie i Milanówku. Ceniona była przez młodzież jako wspaniała gawędziarka i przewodniczka po naszym mieście. Przez wiele lat oprowadzała grupy młodzieży po opracowanych przez siebie trasach ulicami Milanówka, opowiadając o walorach zabytkowych willi z historią w tle i ludziach, którzy tu działali lub tworzyli swoje dzieła. Z tych wędrówek po Milanówku zrodziły się trzy książeczki-przewodniki pod wspólnym tytułem „Spacer po Milanówku", które wydało Towarzystwo Miłośników Milanówka. Formuła „Spacerów" spełniała rolę przewodników turystycznych i przyczyniła się do spopularyzowania Milanówka łącząc funkcję poznawczą i turystyczno-rekreacyjną. Pierwsza jej książka „Milanówek - podwarszawskie miasto zieleni", wydana w 1980 r. przez MOKiP w Milanówku i Mazowiecki Ośrodek Badań Naukowych MTK (Stacja Naukowa w Żyrardowie) zainaugurowała serię powojennych wydawnictw o naszym mieście. Książka zawierała charakterystykę fizyczno-geograficzną, przyrodniczą, architektoniczną oraz informacje o pierwszych mieszkańcach Letniska Milanówek. Autorka poświęciła w niej wiele miejsca okresowi okupacji, rozwojowi oświaty od czasów okupacji aż po koniec lat 70. W opracowaniu znalazło się miejsce na temat organizacji społecznych PTTK, TKKF, LOP oraz na temat Zakładów Jedwabiu Naturalnego „Milanówek".

Była cenioną nauczycielką. Uczyła matematyki, fizyki i chemii w SP nr 1. Wielu mieszkańcom Milanówka znana była jako przewodniczka wycieczek krajobrazowych, które prowadziła w ramach swojej działalności w milanowskim PTTK (1976-86). Wiedzę o historii i geografii Polski popularyzowała w szkołach, m.in. w Szkole Podstawowej nr 1, gdzie założyła i prowadziła wraz z uczniami Koło Krajoznawcze. W latach sześćdziesiątych pracowała w SP nr 2, w latach siedemdziesiątych w Zespole Szkół Zawodowych przy ul. Wójtowskiej.
W 1986 r. była członkiem grupy inicjatywnej, która utworzyła Towarzystwo Przyjaciół Milanówka. Organizacja ta nie podjęła jednak merytorycznej działalności. W 1994 r. weszła w skład grupy członków-założycieli Towarzystwa Miłośników Milanówka, została członkiem zarządu i przez wiele lat uczestniczyła w jego pracach, m.in. współorganizowała dla młodzieży konkursy wiedzy o Milanówku, była jurorem tych konkursów i wygłaszała pogadanki o historii naszego miasta.
W uznaniu zasług walne zgromadzenie członków TMM nadało jej w 2006 r. tytuł honorowego członka organizacji, a w 2008 r. Kapituła Statuetki Milanowskiego Liścia Dębu nadała jej to najwyższe lokalne odznaczenie w uznaniu jej wkładu w upowszechnianie wiedzy o Milanówku i promocję jego walorów turystycznych.
W pamięci działaczy TMM pani Helena Wesołowska pozostanie jako osoba przyjazna ludziom, zaangażowana w działalność popularyzatorską i chętna do dzielenia się swoją wiedzą jako konsultantka publikacji poświęconych tematyce milanowskiej.
Cześć Jej Pamięci!

Andrzej Pettyn