Żegnamy Jana Kubka – Honorowego Obywatela Milanówka
2012-02-20Dotarła do nas smutna wiadomość - 18 lutego zmarł Honorowy Obywatel Milanówka, wspaniały przyjaciel, żołnierz Armii Krajowej, kapitan Jan Kubek ps. „Kukułka”, wielce zasłużony na polu utrwalania dorobku miejscowego środowiska żołnierzy AK w walce z hitlerowskim okupantem.
Zmarł po długotrwałej chorobie, z którą walczył do końca i do końca też pracował dokumentując historię Ośrodka „Mielizna" Milanówek Obwodu „Bażant" AK. Za zasługi dla Ojczyzny tej dużej, której na imię Polska i tej milanowskiej Małej Ojczyzny Rada Miasta decyzją z dnia 27.04.2010 r. - na wspólny wniosek wszystkich radnych - podjęła uchwałę o przyznaniu Mu tytułu Honorowego Obywatela Milanówka.
Jan Kubek urodził 24.04.1924 r w Rykowie k/ Lwowa pow. Złoczów. Był synem żołnierza, który walczył o Polskę na frontach I wojny światowej w szeregach armii gen. Hallera i o niepodległą Polskę na Kresach (1918).
W Milanówku zamieszkał w 1934 r . Od wczesnych lat młodości zaangażował się w pracę w harcerstwie, do którego wstąpił w 1937 r. Po wybuchu wojny w 1939 r. wraz z innymi harcerzami przystąpił do walki z okupantem. Początkowo polegało to na gromadzeniu broni i amunicji, w sierpniu 1940 r. po przeszkoleniu wojskowym wraz ze starszymi harcerzami przydzielono go do 32 plut. ZWZ AK dowodzonego przez por. ,,Sokólicza" Stefana Hellera.
W 1943 r. został wcielony do Oddziału Specjalnego (OS) ds. dywersyjno - sabotażowych. Szkołę Podoficerską ukończył w kwietniu 1944 r. i został awansowany do stopnia kaprala.
W czasie okupacji brał udział w przeprowadzanych na terenie Milanówka wielu akcjach małego sabotażu, niszczenia zarządzeń i ogłoszeń niemieckich, ubezpieczania pomieszczeń, w których odbywały się nasłuchy radiowe, ubezpieczania radiostacji podczas nadawania i nasłuchu, ubezpieczania komend i miejsc odpraw konspiracyjnych, ubezpieczania drukarń, zrzutów broni na lotniskach polowych, przechowywania broni, przerzutach broni (wraz ze swoim bratem Zbigniewem Kubkiem) oraz w innych akcjach. Niektóre z nich opisał w jednym z rozdziałów antologii „Milanówek - Mały Londyn".
W pierwszą rocznicę śmierci gen. Władysława Sikorskiego w nocy 4.07.1944 roku wziął udział w spektakularnej akcji zdjęcia na ulicy Warszawskiej w Milanówku starych tablic z nazwą ulicy, w miejsce których zamontowano nowe z nazwą ulicy ul. Władysława Sikorskiego.
Szerokie było zaangażowanie Jana Kubka w walkę z niemieckim okupantem. W moich notatkach z rozmów ze Zmarłym znalazłem rozmowę, w której wspominał, że na terenie gospodarstwa rodziców w Milanówku przy ul. Olszowej 24 uczestniczył w zabezpieczaniu organizowanych tam szkoleń wojskowych, w przechowywaniu broni, ukrywaniu żołnierzy z 32 plutonu AK oraz zagrożonej aresztowaniem ludności cywilnej. Wraz z bratem Zbigniewem wykonywał dziesiątki zadań, m.in. przewoził transportem konnym broń, rannych żołnierzy, papier do tajnej drukarni. Po Powstaniu Warszawskim pomagał w ukrywaniu na terenie gospodarstwa rodziców kilkuosobowego uzbrojonego oddziału.
Po wojnie w 1952 r. ukończył studia na Wydz. Technologii Drewna w SGGW uzyskując stopień inżyniera. Od 1952 do 1992 pracował w przemyśle drzewnym, w fabrykach mebli i płyt wiórowych oraz drewnopochodnych.
Od 1991 r. działał w Środowisku ,,Mielizna" Milanówek SZŻAK, w którym był członkiem zarządu pełniąc wiele odpowiedzialnych funkcji, m.in. sekretarza. Przez wiele lat był d-cą Pocztu Sztandarowego. Przyznano mu wiele odznaczeń, jak Krzyż Armii Krajowej, Krzyż Partyzancki, Medal Wojska, Odznaka za udział w Akcji ,,Burza", Brązowy Krzyż Zasługi. Kolejno awansował aż do stopnia kapitana w 2009 r.
Godna odnotowania jest Jego działalność na rzecz utrwalenia pamięci milanowian, którzy w latach wojny przelewali krew w walce o niepodległość. Uczestniczył w tworzeniu miejsc pamięci na terenie Milanówka, których celem było utrwalenie wiedzy o walce z okupantem. M.in. jako członek Grupy Inicjatywnej (Jan Kubek, Feliks Dzierżanowski, Mieczysław Fastyn) przyczynił się do nadania w 2002 r. Szkole Podstawowej nr 2 imienia Armii Krajowej, do umieszczenia Tablicy Pamięci Żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego walczących na terenie Milanówka w latach 1939 - 1945. To z Jego inicjatywy jednej ulic nadano imię por. Stefana Hellera ps. „Sokólicz" - ostatniego komendanta Ośrodka ,,Mielizna". Wreszcie dzięki Jego staraniom sztandar Ośrodka ,,Mielizna" został wpisany do rejestru w grupie sztandarów wojskowych pod numerem Sz /W/126/98.
Od chwili powstania Towarzystwa Miłośników Milanówka blisko współpracował z Zarządem, uczestniczył w charakterze konsultanta w przygotowaniu wielu imprez rocznicowych związanych z II wojną światową, współpracował jako autor w przygotowaniu do druku swoich wspomnień i relacji nt. akcji zbrojnych AK na terenie Milanówka. Był inicjatorem wydania przewodnika po cmentarzu parafialnym w Milanówku i wraz z córką Elżbietą wniósł wielki wkład w zbieranie dokumentacji dotyczącej ludzi, którzy zostali tam pochowani.
Zachowajmy Pamięć o Nim i Jego Czynach!
Pogrzeb kpt. Jana Kubka odbędzie się w czwartek 23 lutego br. rozpocznie się o godz. 11.00 mszą św. w Kościele pw. Św. Jadwigi Śląskiej w Milanówku przy ul. Kościuszki 40.
Na zdjęciu żołnierze AK - Helena Czyżewiczowa, Jan Kubek i Andrzej Szolc w czasie uroczystości nadania imienia Armii Krajowej Szkole Podstawowej nr 2 w Milanówku
Aktualności wszystkie
- Poszukiwany Pracownik Konfekcjonowania
- Zamiast zaniedbanych kamienic nowoczesna galeria handlowa
- Rowerowy Rajd Rodzinny
- Potrzebujące zwierzaki z Fundacji Emir liczą na głosy.
- Nowe podjazdy z tunelu na dworzec
- Doskonałe policyjne statystyki mile nas zaskoczyły
- Spektakl Się kochamy
- Nie będzie ekranów akustycznych w Milanówku!
- Grodzisk Mazowiecki - podsumowanie roku 2012
- Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata