Bezpłatna gazeta kulturalo-informacyjna: Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Podkowa Leśna, Zabia Wola, Baranów, Jaktorów, Brwinów, Otrębusy

Profesor Łapiński i Engelbert Maier - Honorowymi Obywatelami Grodziska Mazowieckiego

2012-09-18

W sobotę, 18 sierpnia Grodzisk Mazowiecki zyskał dwóch nowych honorowych obywateli miasta. Tytułem zostali uhonorowani Engelbert Maier, animator pobytów polskich delegacji w zaprzyjaźnionym mieście Weiz w Austrii oraz wybitny artysta profesor Tadeusz Łapiński dziś mieszkający w Stanach Zjednoczonych, ale wciąż związany z Grodziskiem Mazowieckim

zdjęcie główne

18 sierpnia zapadnie w pamięci mieszkańcom Grodziska Mazowieckiego nie tylko z powodu licznych koncertów, w tym znakomitego koncertu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Lwowskiej, ale również z powodu dwóch wybitnych postaci, które w szczególny sposób związały swój los z Grodziskiem Mazowieckim, Engelberta Maiera oraz Tadeusza Łapińskiego.

Engelbert Maier to mieszkaniec partnerskiego miasta Weiz w Austrii, który opiekował się gośćmi z Grodziska Mazowieckiego i organizował im pobyty, tak by delegacje mogły podejrzeć interesujące ich rozwiązania w Austrii, a także zetknąć się z kulturą kraju.

-Pan Engelbert Maier tak szczerze angażował się w pomoc grodziszczanom w Austrii, że Rada Miejska postanowiła podziękować mu za wysiłek i uhonorować, za wielką przyjaźń jaką okazywał miastu- mówił burmistrz Grzegorz Benedykciński, uzasadniając to szczególne wyróżnienie. Pan Engelbert Maier, wzruszony aktem podziękował za wyróżnienie w języku polskim. W uroczystości uczestniczyła również żona nowego honorowego obywatela oraz delegacja z Weiz wraz z nowym burmistrzem Erwinem Eggenreichem.

Następnie Pani Joanna Wróblewska Przewodnicząca Rady Miejskiej poprosiła na scenę profesora Tadeusza Łapińskiego. Profesor należy do grona najwybitniejszych grafików świata, którego twórczość jest źródłem inspiracji i nauki dla młodych twórców.

Od wielu lat profesor Tadeusz Łapiński jest silnie związany z Grodziskiem Mazowieckim, gdzie mieszka i tworzy. Tu pracował przed opuszczeniem kraju i tu poznał swoją obecną żonę. Na stałe mieszka w Stanach Zjednoczonych, ale zapowiada powrót na stałe do Grodziska Mazowieckiego.

Jest niezaprzeczalnym ambasadorem Grodziska Mazowieckiego, gdyż zawsze i wszędzie podkreśla, że jest ono bliskie jego sercu- czytała w uzasadnieniu Przewodnicząca Rady Miejskiej Joanna Wróblewska.

Obaj honorowi obywatele usłyszeli „Sto lat" w wykonaniu Młodzieżowej Orkiestry Dętej pod batutą Ryszarda Klechy, a także utwory z dedykacją specjalnie dla nich w wykonaniu Orkiestry Kameralnej Filharmonii Lwowskiej.

W sobotnie popołudnie mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego usłyszeli „Koncerty na życzenie". Impreza nie przypadkiem została tak zatytułowana. Przed grodziską publicznością wystąpili artyści szczególnie cenieni przez mieszkańców. Na zakończenie dnia zagrały zespoły: Regau, Vena Valley i Coma. J&A Media