Bezpłatna gazeta kulturalo-informacyjna: Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Podkowa Leśna, Zabia Wola, Baranów, Jaktorów, Brwinów, Otrębusy

Zbliża się 1 listopada

2012-10-25

Harcerze z Milanówka oczyścili grobowiec rodziny Lasockich.

zdjęcie główne

150. rocznika urodzin założyciela Milanówka Michała Lasockiego skłania milanowian do częstszych wizyt na Cmentarzu Powązkowskim i zainteresowania się grobami mieszkańców, którzy tam spoczęli. Ostatnio  o grobowiec rodziny Lasockich znajdujący się na Cmentarzu Powązkowskim zatroszczyli się  instruktorzy z Kręgu Instruktorskiego Hufca ZHP im. Janusza Kusocińskiego w Milanówku. W sobotę 29 września trójka harcerzy w składzie: Anna Kryńska, Izabela Stach i Krzysztof Wiącek udała się na Powązki, dotarła do grobowca i starannie oczyściła go.  Złożono kwiaty, zapalono znicz i w ten sposób uhonorowano Michała Lasockiego i innych członków tej rodziny zasłużonej dla Rzeczpospolitej. „Chcieliśmy - powiedziała nam Anna Kryńska - uhonorować zarówno Michała Lasockiego jako założyciela Milanówka, ale i jego ojca Leona, który walczył z caratem w Powstaniu Styczniowym i poległ w czasie zsyłki na Sybir. Przy okazji zapoznaliśmy się z historią powstania tego grobowca, który jako tysięczny grobowiec został odrestaurowany przez Komitet Powązkowski Jerzego Waldorfa."

 

Jak się dowiadujemy, milanowscy harcerze zamierzają częściej bywać na Cmentarzu Powązkowskim, aby  troszczyć się o grób rodziny Lasockich i poznać też znajdujące się tam miejsca pochówków wielu innych zasłużonych mieszkańców Milanówka. Harcerze wraz z członkami Tow. Miłośników Milanówka chcieliby przygotować wykaz grobowców takich zasłużonych milanowian wraz z zaznaczeniem usytuowania i opisami ich dokonań dla Milanówka i dla Polski. Nie wszyscy bowiem wiedzą, że wśród tych którzy tam spoczęli znajdują się członkowie rodziny słynnego rzeźbiarza prof. J. Szczepkowskiego, pisarza Władysława Umińskiego, muzyka Feliksa Dzierżanowskiego, i wielu innych.

 

Przypomnijmy, że Feliks DZIERŻANOWSKI    (1890-1975) związany był nie tylko z Milanówkiem, kie mieszkał, ale i z Grodziskiem Maz., w którym przez wiele lat w Ognisku Muzycznym. Dzierżanowski to skrzypek, dyrygent, pedagog, kompozytor, wnuk zesłańca z Powstania Styczniowego, urodzony w Rosji (gdzie ukończył studia muzyczne). Do Polski przyjechał w 1922 r. i osiedlił się w Milanówku. Wybudował willę przy ul. Piasta, w której prowadził prywatną szkołę muzyczną im. Henryka Wieniawskiego. W 1933 r. zorganizował Polską Kapelę Ludową, którą kierował ponad 30 lat. Kapela występowała regularnie w Polskim Radio, dokonała wielu nagrań utworów Dzierżanowskiego. W latach 1943-45 członkowie Kapeli tworzyli orkiestrę pracowników Stacji Jedwabniczej w Milanówku, jako jej pracownicy. Po wojnie F. Dzierżanowski założył Ogniska Muzyczne w Grodzisku Maz. i w Żyrardowie. Starsza córka, Halina Stadnicka (1922-1995), była pianistką i dyrektorem średniej szkoły muzycznej w Warszawie.