Zabezpiecz swój dom przed wyjazdem na ferie
2012-01-19Zanim wybierzemy się na zimowy urlop warto wcześniej pomyśleć o właściwym zabezpieczeniu swojego mieszkania lub posesji. Sposobem na bezpieczne pozostawienie swojego domu jest skorzystanie z zabezpieczeń technicznych lub zapewnienie codziennej opieki zaufanej osoby.
Najlepszym i najtańszym sposobem jest jednak zaprzyjaźniony sąsiad. Grodziscy policjanci podpowiadają, o czym warto pamiętać przed każdym dłuższym wyjazdem.
Grodziscy policjanci przypominają co można zrobić, aby po powrocie z udanych ferii nie zastać okradzionego mieszkania.
1. Zastosuj zabezpieczenia techniczne
Dłuższe wyjazdy są okazją do działania złodziei i włamywaczy w pozostawionych bez nadzoru domach, mieszkaniach lub na terenie posesji. Przed tymi przykrymi zdarzeniami chronią odpowiednie zabezpieczenia techniczne w postaci systemów alarmowych, antywłamaniowych, czy antywyważeniowych. Stosuj atestowane drzwi i zamki o zróżnicowanej konstrukcji i zasadzie działania mechanizmów, które mogą stworzyć przeszkodę, a co najmniej sporo wydłużyć czas potrzebny na ich pokonanie, co może zaalarmować sąsiada i narazić włamywacza na zatrzymanie. W sprzedaży jest obecnie ponad 150 różnego rodzaju zamków, jednakże tylko niewielka ich ilość posiada "Świadectwo Badań Kwalifikacyjnych", co jest wyznacznikiem ich jakości. W sprzedaży są także zamki połączone z akustycznym sygnałem dźwiękowym. Podczas wyboru atestowanych zamków do drzwi i okien warto poradzić się fachowca. Dom jednorodzinny zabezpiecz poprzez okratowanie okienek piwnic, tarasów i drzwi balkonowych, zwłaszcza tych z tyłu budynku. Nie zapomnij też o zabezpieczeniu drzwi garażowych oraz innych pomieszczeń gospodarczych, poprzez które łatwo można dostać się do domu.
2. Nie ryzykuj niepotrzebnie
- unikaj przechowywania w domu znacznych kwot pieniędzy i wartościowej biżuterii. Aby nie kusić złodzieja warto zdeponować je w bezpiecznych miejscach, cenne rzeczy możesz przekazać do przechowania osobom godnym zaufania;
- nie opowiadaj o swoim majątku w miejscach, gdzie mogą to słyszeć obcy;
- zapisz numery fabryczne wartościowych przedmiotów (magnetowid, komputer, telewizor, kamera, video itp.), oznakuj je w indywidualny, trwały sposób, niewidoczny dla złodzieja; sporządź listę, a jeżeli to możliwe, również dokumentację fotograficzną cennych przedmiotów (biżuteria, antyki, cenne obrazy, stare zegarki itp.) - w przypadku kradzieży zwiększy to znacznie szansę ich odzyskania;
- równoległe z zabezpieczeniem mieszkania w zamki, alarmy, podwójne drzwi itp. nie zapomnij o jego ubezpieczeniu w firmie ubezpieczeniowej, aby w przypadku włamania zrekompensować poniesione straty.
3. Skorzystaj z pomocy sąsiedzkiej
W przypadku dłuższego wyjazdu informujcie się wzajemnie, aby uczulić na czyjąś obecność. Poproś, aby sąsiad regularnie opróżniał skrzynkę na listy, usuwał wiszące na klamce i leżące pod drzwiami reklamy, które świadczą, że nie ma nas w domu. Dobry sąsiad podleje kwiaty, włączy i wyłączy światło i np. radio sygnalizując, że w mieszkaniu ktoś przebywa. Przestępcy szybko zorientują się które miejsce jest pod czujnym okiem sąsiada, gdy ten zareaguje na wizytę obcej osoby pod drzwiami pustego mieszkania lub bramą posesji.
źródło:kppgrodzisk.policja.waw.pl
Aktualności wszystkie
- Poszukiwany Pracownik Konfekcjonowania
- Zamiast zaniedbanych kamienic nowoczesna galeria handlowa
- Rowerowy Rajd Rodzinny
- Potrzebujące zwierzaki z Fundacji Emir liczą na głosy.
- Nowe podjazdy z tunelu na dworzec
- Doskonałe policyjne statystyki mile nas zaskoczyły
- Spektakl Się kochamy
- Nie będzie ekranów akustycznych w Milanówku!
- Grodzisk Mazowiecki - podsumowanie roku 2012
- Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata