Bezpłatna gazeta kulturalo-informacyjna: Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Podkowa Leśna, Zabia Wola, Baranów, Jaktorów, Brwinów, Otrębusy

Magnetyzm miasta - jednym z tematów IV Spotkania Milanowian

2012-05-28

16 czerwca br. w ramach Festiwalu Otwartych Ogrodów odbędzie się już czwarte Spotkanie Milanowian, zorganizowane przez Towarzystwo Miłośników Milanówka przy współpracy z Milanowskim Centrum Kultury. Patronat medialny - „Wspólny Powiat”.

zdjęcie główne

Początek o godz. 12.00. Miejsce spotkania: „Galeria Letnisko" Milanowskiego Centrum Kultury (ul. Kościelna 3). Czy podobnie, jak w poprzednich latach, w spotkaniu wezmą udział milanowianie mieszkający w innych miastach i zagranicą? - Trudno przewidzieć, ale liczymy na to i prosimy czytelników „WP" o przekazanie informacji o spotkaniu osobom zainteresowanym.

Jednym z tematów, który zaplanowano do przedyskutowania będzie Magnetyzm Milanówka, czyli to wszystko co stanowi o atrakcyjności miasta - a więc zdolność do przyciągania ofertą turystyczną i rekreacyjną, komfort życia - atrakcyjność miasta jako miejsca codziennego życia,  otoczenie przyrodnicze, walory naturalne, aspekt ekologiczny, atrakcyjne dziedzictwo - zdolność przyciągania przeszłością historyczną, zabytkową architekturą, ciekawą prezentacją ważnych wydarzeń z lat minionych, zwłaszcza z okresu II wojny światowej, kiedy Milanówek zyskał miano nieformalnej stolicy Polskiego Państwa Podziemnego.

Milanówek od chwili powstania - początkowo jako Letnisko Milanówek, później jako gmina, wreszcie od 1951 r. jako miasto - miał wyjątkową siłę przyciągania ciekawych ludzi. Jedni przyjeżdżali na wypoczynek, inni budowali tu piękne wille i osiedlali się na stałe. W czasie naszego spotkania  spróbujemy sobie odpowiedzieć na pytanie, co powodowało, że wielu niezwykłych ludzi na krócej lub dłużej związało swój los z Milanówkiem? Co z Milanówkiem łączyło Bolesława Prusa czy Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego i która z jego powieści poetyckich tu powstała? Gdzie w Milanówku zrodził się projekt  pierwszego polskiego doświadczalnego śmigłowca i jak się nazywał jego konstruktor? Co łączyło z Milanówkiem najsłynniejszego polskiego szpiega, który rozpracował III Rzeszę, a którego „Newsweek" określił jako pierwowzór najsłynniejszego agenta świata Jamesa Bonda, wreszcie kim był milanowianin który będąc szefem wywiadu gospodarczego AK przyczynił się do rozpracowania V-1, V-2?

Do zobaczenia na kolejnym Spotkaniu Milanowian - w imieniu organizatorów -

Andrzej Pettyn