Bezpłatna gazeta kulturalo-informacyjna: Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Podkowa Leśna, Zabia Wola, Baranów, Jaktorów, Brwinów, Otrębusy

„Ciekawe wakacje” w Milanówku

2012-09-18

W roku 70-lecie działalności Zgromadzenia SS. Urszulanek SJK w Milanówku Towarzystwo Miłośników Milanówka przygotowało film dokumentalny, poświęcony trudnym latom okupacji hitlerowskiej. Film nakręcono z udziałem Bohdana Jakubowskiego, który w 1942 r. jako dziesięcioletnie dziecko trafił pod opiekę Sióstr. Film „Ciekawe wakacje” zrealizował artysta plastyk i zarazem filmowiec Mariusz Koszuta z udziałem red. Andrzeja Pettyna, który poprowadził rozmowę wspomnieniową. Zapraszamy zainteresowanych do obejrzenia filmu w Internecie (http://tmm.net.pl/article,128,.html) i prosimy o poinformowanie o jego istnieniu przyjaciół i znajomych, a zwłaszcza „absolwentów” przedszkola. Dodajmy, że rozmowę ilustrują ciekawe dokumentalne zdjęcia z prywatnego archiwum B. Jakubowskiego i M. Koszuty. O Św. Urszuli i S. Urszulankach w Milanówku pisze red. A. Pettyn:

zdjęcie główne

Postać Św. Urszuli jest nam szczególnie bliska w Milanówku, gdzie 19 marca 1942 r. S. Urszulanki osiedliły się na stałe, przybywając do naszego miasta na zaproszenie Marii Mohlowej. Pracę na terenie Milanówka S. Urszulanki podejmowały już w latach 1930-32, m.in. zarabiając na budowę siedziby Zgromadzenia w W-wie prowadzeniem pensjonatu w jednej z milanowskich willi. W 1942 r. po wysiedleniu przez Niemców z Łodzi siostry znalazły dla siebie nowe miejsce pod milanowskim niebem i na gościnnym tutejszym gruncie utworzyły swoją stałą placówkę.

Przypomnijmy, że Siostry od lat prowadzą cenione  w naszym  mieście przedszkole, uczą w szkołach religii, zajmują się działalnością charytatywną, uczestniczą w życiu kulturalnym lokalnej społeczności. Nic więc dziwnego, że Towarzystwo Miłośników Milanówka - biorąc pod uwagę wieloletni wkład S. Urszulanek w rozwój miasta, w służbę dla ludzi, a więc dla dobra mieszkańców - wystąpiło w 2002 r. z inicjatywą zorganizowania obchodów 60-lecia osiedlenia się sióstr na stałe w Milanówku. Inicjatywa ta spotkała się ze wsparciem władz samorządowych i miejscowej parafii św. Jadwigi  Śląskiej.   Na program obchodów złożyło się wiele spotkań poświęconych działalności S. Urszulanek, roli jaką odegrała założycielka Zgromadzenia Św. Urszula ze szczególnym uwzględnieniem jej koncepcji wychowawczych, działalności patriotycznej jeszcze przed odzyskaniem niepodległości przez Polskę w 1918 r., a także w okresie 20-lecia międzywojennego. Wiele uwagi poświęcono działalności S. Urszulanek na terenie Milanówka w okresie II wojny światowej, uwzględniając również pomoc, jaką udzielały uciekinierom z płonącej stolicy po Powstaniu Warszawskim.

Urszula Ledóchowska prekursorem wychowania wielokulturowego

W czasie zorganizowanej w Milanówku w ramach obchodów 60-lecia konferencji - z udziałem przedstawicieli szkół i placówek wychowania przedszkolnego, przedstawicieli władz samorządowych - prezentowaliśmy koncepcje wychowawcze Urszuli Ledóchowskiej, tak w zakresie wychowania wielokulturowego jak i wolontariatu (to też ciekawy pomysł prekursorski w jej działalności), wyrażając przekonanie, że przyczynią się do nadania chrześcijańskiego kształtu wychowania młodych Polaków. W czasie specjalnej konferencji, jak i w zorganizowanych z naszej inicjatywy audycjach w Radiu Biogoria wyrażaliśmy przekonanie, że publikacje na ten temat mogą ułatwić pracę wychowawczą zarówno w rodzinach, jak i w placówkach oświatowych, przyczynić się do wzrastania w duchu odpowiedzialności za los nasz i przyszłych pokoleń.

W murach kościoła pw. św. Jadwigi Śląskiej w Milanówku zorganizowaliśmy wielką wystawę fotograficzną, obrazującą zarówno działalność Urszuli Ledóchowskiej, jak i Zgromadzenia Sióstr Urszulanek SJK.

Ledóchowska wyprzedziła epokę, w której żyła

Wszystko to wzbogaciło naszą wiedzę o działalności Urszuli Ledóchowskiej, ale chyba dopiero piękna książka Katarzyny Olbrycht zatytułowana "Zarys systemu wychowania Urszuli Ledóchowskiej" otworzyła nam oczy na mało znany walor Jej pracy. Walor, który uprawnia nas do stwierdzenia, że Urszula Ledóchowska wyprzedziła o wiele lat epokę, w której żyła. Była prekursorem idei, o której dzisiaj pełno w mediach. Idei związanych z Unią Europejską.

Studiując Jej życie i działalność możemy zauważyć, że Urszula Ledóchowska widziała konieczność przygotowania młodego pokolenia do życia w kontaktach wielokulturowych. Ale ciekawe jest i to, że drogę prowadzącą do tego postrzegała w umacnianiu Polski na arenie europejskiej przez poznawanie jej, czyli Polski, kultury i historii. Ledóchowska uczuliła nas na konieczność respektowania naszej tożsamości, szacunku dla naszych chrześcijańskich korzeni - przy jednoczesnym zrozumieniu potrzeby działania na rzecz współpracy międzynarodowej w duchu ekumenizmu, czym kierowała się w swej działalności wiele lat życia spędzając w środowiskach protestanckich Skandynawii.

Kiedy dzisiaj, w okresie rozwijania przez Polskę szerszej współpracy międzynarodowej, po wstąpieniu do Unii Europejskiej - coraz częściej pojawiają się trudne problemy wychowawcze, zwłaszcza w środowiskach młodzieżowych, którym przecież musimy stawić czoła, dobrze się stało, że po kanonizacji bł. Urszuli Ledóchowskiej, wciąż przybliża się nam jej idee wychowawcze, w których możemy szukać inspiracji do rozwiązywania tych problemów i naszych działań tu i teraz.

Ulica Ledóchowskiej w Milanówku

Towarzystwo Miłośników Milanówka biorąc pod uwagę tak dorobek Urszuli Ledóchowskiej, jak i rolę, jaką w życiu miasta i edukacji chrześcijańskiej odgrywają Siostry Urszulanki, wystąpiło z wnioskiem o nadanie jednej z ulic w Milanówku imienia Św. Urszuli Ledóchowskiej, co spotkało się z pełnym  zrozumieniem władz samorządowych i doczekało się realizacji.

TMM realizując obecnie film „Ciekawe wakacje" wyraża nadzieję, że za pośrednictwem Internetu przybliży on pracę Sióstr Urszulanek w trudnym okresie II wojny światowej i trafi do wielu setek wychowanków prowadzonego przez siostry przedszkola. Pragniemy też w ten sposób wyrazić Im wdzięczność za to co zrobiły i nadal robią dla społeczności Milanówka.

Towarzystwo Miłośników Milanówka

Andrzej Pettyn

 

 

 


 

 

Podpis: Pan Bohdan Jakubowski w rozmowie z red. Andrzejem Pettynem przed siedzibą Zgromadzenia SSS. Urszulanek SJK w Milanówku (fot. M. Koszuta)