Bezpłatna gazeta kulturalo-informacyjna: Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Podkowa Leśna, Zabia Wola, Baranów, Jaktorów, Brwinów, Otrębusy

Koncert Kolęd Polskich w wykonaniu Kapeli Brodów w Stawisku

2012-01-04

Muzeum im. A. i J. Iwaszkiewiczów w Stawisku oraz Stowarzyszenie Ogród Sztuk i Nauk zapraszają 15 stycznia, w niedzielę, o godzinie 17 na koncert kolęd polskich w wykonaniu Kapeli Brodów. Po koncercie zapraszamy na otwarcie wystawy fotograficznej „Polak tu był. ” Prezentowane zdjęcia dokumentują wyprawę na Sycylię śladami polskich artystów o wyprawie opowie Ewa Cichocka z „Klubu Hortensja”.

zdjęcie główne

Podążając przez Sycylię śladami naszych artystów trafiłyśmy do Syrakuz 100 lat po wizycie Karola Szymanowskiego i prawie 80 lat po odwiedzinach Jarosława Iwaszkiewicza. Czytałyśmy tam ich wspomnienia, recytowałyśmy poezje i słuchałyśmy muzyki. Wspominałyśmy autorów dzieł, których zamysł zrodził się nad słodkimi wodami źródła mitycznej Aretuzy. Pozostawiłyśmy też na Sycylii trwały ślad - kopię portretu Iwaszkiewiczów ze Stawiska.

Dzięki gościnności hotelu „Des Etrangers" w Syrakuzach i pomocy Redakcji „Gazzetta Italia" zorganizowałyśmy 3 października 2011 r. spotkanie w miejscu, które było przystanią dla Szymanowskiego i Iwaszkiewicza. Tu bowiem, w pobliżu mitycznego źródła spędził czas w 1911 roku Karol Szymanowski, podróżując ze Stefanem Spieesem. Z sycylijskich wspomnień kompozytora narodziły się w 1915 roku „Mity" - tryptyk na skrzypce i fortepian, wśród nich „Źródło Aretuzy" (Fonte Aretusa), znajdujący się w repertuarach największych wirtuozów. Wiosną 1932 roku w hotelu mieszkał i zakończył pisanie „Panien z Wilka" - Jarosław Iwaszkiewicz. Hotel, pobliskie źródło, grecki teatr, a nawet teatr marionetek i... wino - moscato di Siracusa, wspominał także w „Podróżach do Włoch" i „Książce o Sycylii". Tu także czekał na przyjaciela - Józefa Rajnfelda, z którym zwiedzał Sycylię i rozmawiał o sztuce.
Na jeden jesienny wieczór salą w hotelu nad źródłem Aretuzy zawładnęła polska literatura i muzyka. Koleżanki z Sycylii przetłumaczyły fragmenty literackich wspomnień artystów, którzy odwiedzili Sycylię od XVI wieku począwszy. Można było także usłyszeć strofy „Sonetów Sycylijskich", także w premierowej włoskiej wersji, przetłumaczonych przez Leonardo Masi, polonistę z Florencji. Nie zabrakło także muzyki - odsłuchaliśmy mitu na skrzypce i fortepian Szymanowskiego - „Źródło Aretuzy".

Uczestnikami byli Polacy, mieszkający na Sycylii oraz ich sycylijskie rodziny. Wspaniałą nagrodą dla nas były ich wiedza, miłe słowa oraz wzruszenie, które udało nam się na chwilę wywołać. O oprawę spotkania w „Des Etrangers" zadbało Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku, przekazując nam kopię obrazu pędzla Witkacego z 1922 roku przedstawiającego Iwaszkiewicza z żoną.
Fotograficzną relację z wyprawy "Polak tu był" - Sycylia śladami polskich artystów, będzie można oglądać od 15 stycznia 2011 w Muzeum imienia Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku.