Bezpłatna gazeta kulturalo-informacyjna: Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Podkowa Leśna, Zabia Wola, Baranów, Jaktorów, Brwinów, Otrębusy

Laureaci „Opowiedz o Ziemi Chełmońskiego” zostali wybrani

2011-08-24

W środę 1 czerwca w Żabiowolskim Domu Kultury odbyło się uroczyste wręczenie nagród przyznanych za uczestnictwo w konkursie dziennikarskim pod hasłem „Opowiedz o Ziemi Chełmońskiego". Laureatką konkursu została Wiktoria Rybarczyk z Gimnazjum im. hr. Edwarda Krasińskiego w Radziejowicach.

zdjęcie główne

W konkursie mogli brać udział uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponad gimnazjalnych z terenów które obejmuje zasięgiem Lokalna Grupa Działania „Ziemia Chełmońskiego". Celem konkursu było upowszechnienie znajomości historii, walorów turystycznych, przyrodniczych, krajobrazowych, tradycji i twórczych działań mieszkańców tych terenów.

Aby coś zrozumieć trzeba długo obserwować

- Wasze prace dowodzą pewnego talentu i właśnie za ten talent zostały nagrodzone. Pewien wielki pisarz który pisał o Indiach i Azji południowo-wschodniej, powiedział mając na uwadze swój pobyt w Indiach, że aby napisać dobry reportaż wystarczą dwa tygodnie, by napisać ciekawą książkę wystarczą trzy miesiące, ale kiedy jest się dwa lata to nie rozumie się nic. To podejście do dziennikarstwa miejcie na względzie. Z jednej strony aby coś zrozumieć, trzeba bardzo długo obserwować i sprawiedliwie to opisać, a z drugiej strony...redakcja czeka na materiały które za godzinę trzeba oddać. Także dziennikarstwo jest tutaj w takim rozdwojeniu - powiedział Andrzej Jendrych, dziennikarz i mieszkaniec gminy Żabia Wola oraz juror konkursu. Podziękował także w imieniu jury za udział w konkursie i podkreślił, że nagrodzone teksty będą publikowane. - Mamy różne możliwości i propozycje, jak Kurier Galicyjski który ukazuje się w starym polskim mieście na kresach wschodnich- Stanisławowie.

Pokazać co zapomniane i niedostrzegalne

Celem konkursu było przede wszystkim pobudzenie myślenia, organizatorzy oczekiwali pokazania ludzi rzadkich profesji, samotników, historii zapomnianych miejsc a także zasad współżycia społecznego, potępienia łamania prawa, zasad porządku, wandalizmu, pochwały zwalczania brudu i niechlujstwa oraz ładu moralnego a także ukazania działań społecznych.
Innym celem było premiowanie posługiwania się piękną polszczyzną.
Na konkurs wpłynęło 16 prac z 6 gmin: Mszczonowa, Żabiej Woli, Radziejowic, Grodziska Maz., Teresina i Baranowa. Prezes stowarzyszenia Witold Czuksanow - jako doświadczony dziennikarz powitał zebranych i powiedział kilka słów do młodych dziennikarzy.
I miejsce zdobyła Wiktoria Rybarczyk z Gimnazjum im .hr. Edwarda Krasińskiego w Radziejowicach, II miejsca zajęli - Karolina Jankowska z Gimnazjum w Osuchowie, Mateusz Łuszczyński, Iga Pawlak oraz Bartłomiej Siwek ze Szkoły Podstawowej im. M. Chełmońskiego w Adamowiźnie. Na miejscu III znaleźli się Aleksandra Ewa Malczyk z Gimnazjum Zespołu Szkół im. J. P. II w Baranowie i Paulina Płowik ze Szkoły Podstawowej im. J.P.II w Paprotni.

Wyróżnienia specjalne przyznano: Anecie Obrączka z Publicznego Gimnazjum im.E.hr. Krasińskiego w Radziejowicach, Aleksandrze Konca z Gimnazjum w Józefinie oraz Maciejowi Stąporek ze Szkoły Podstawowej w Książnicach. Wyróżnienia otrzymali: Jakub Kozłowski, Aleksander Adamski z Zespółu Szkół Technicznych i Licealnych w Grodzisku Mazowieckim, Marta Kazek ze Szkoły Podstawowej w Ojrzanowie, Jeremi Kowalski ze Szkoły Podstawowej w Adamowiźnie, Bernadeta Grzeczyńska z Gimnazjum w Radziejowicach, Alicja Konca ze Szkoły Podstawowej w Lutówce oraz Natalia Deska ze Szkoły Podstawowej im. J.P.II w Paprotni.
Nagrodami w konkursie był : tablet ufundowany przez firmę Dariusza Uchorczaka PL Nieruchomości, aparaty Olympus, dyktafony, MP3 i dyplomy ufundowane przez Stowarzyszenie LGD. Książki ufundował Wydział Oświaty , dodatkowo wszyscy uczestnicy otrzymali upominki od przedstawicieli gmin w których mieszkają dzieci.

 

ad