Bezpłatna gazeta kulturalo-informacyjna: Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Podkowa Leśna, Zabia Wola, Baranów, Jaktorów, Brwinów, Otrębusy

Trawy w ogrodzie

2011-09-01

Do niedawna trawy do ogrodu kojarzyły się wyłącznie z gatunkami wchodzącymi w skład mieszanek trawnikowych. Niskie, żywozielone, dobrze znoszące regularne koszenie. W ostatnich latach rola traw proponowanych do ogrodów bardzo wzrosła. Doszła bardzo bogata grupa traw ozdobnych, które dzięki swej strukturze i cechom silnie wpływają na wygląd ogrodów.

zdjęcie główne

Trawy to najbardziej wytrzymałe rośliny ozdobne, dobrze znoszą suszę i szybko się regenerują. Różnorodność oferowanych na rynku odmian jest wielka, w zależności od zapotrzebowania na dany kolor, od srebrnych, szarych, zielonych po piaskowe, czerwone, brązowe a nawet dwubarwne, w paski poprzeczne lub wzdłuż nerwów. Źdźbła mogą być cienkie lub szerokie, delikatne lub sztywne.

Wysokość traw w naszym klimacie waha się od 3-4cm do 3-4m. Dobrze komponują się z innymi roślinami. Dodatkowym walorem jest ich zimowy wygląd. Podczas kiedy inne rośliny chcąc przeczekać niesprzyjający czas mrozów, zamierają pod ziemią, widok oszronionych pióropuszy traw rekompensuje nam monotonny zimowy krajobraz za oknem.

Umiejętnie stosując trawy nadajemy szczególny charakter wybranym miejscom w ogrodzie. Przede wszystkim to podstawowy element ogrodów orientalnych, dalekowschodnich. Chcąc stworzyć ogród japoński, oazę spokoju, porządku i równowagi, mamy do dyspozycji bogatą gamę odmian miskantów chińskich. Oprócz, u niektórych, imponujących rozmiarów, ich główną ozdobą są wiechowate kwiatostany, najczęściej barwy piaskowej. Jesienią liście przebarwiają się na żółty, czerwony i brązowy kolor. Miskanty preferują wilgotne podłoże, dobrze więc będą się czuły nad wodą. W pierwszym roku po posadzeniu wymagają okrywania zimą. Kompozycje z wielkich miskantów świetnie się nadają do tworzenia parawanów lub tajemniczych zakątków. Przykładem niech będzie widziane przeze mnie ostatnio miejsce na ognisko skryte za kępą dwumetrowych traw. Rozpalone, przeświecało gdzieniegdzie między liśćmi.

Trawy to ładny element ogrodu żwirowego. Żwir stanowi rodzaj ściółki. Posadzone trawy chronimy czarną agrowłókniną i na nią wysypujemy warstwę żwiru.
Inny przykład zastosowania traw to łączenie ich z kwitnącymi bylinami. Tworzą się wtedy niezwykle malownicze i delikatne rabaty, gdzie kontrast tworzy kolor kwiatów i faktura wiechowatych kwiatostanów. Takie rozwiązanie dominowało na angielskich wystawach ogrodniczych w ostatnich latach.
Równie dobrze trawy dobrze komponują się w na rabatach wyłącznie stworzonych z różnych gatunków traw. Jak zwykle zalecam sadzenie po kilka sztuk jednego gatunku.

 

 

Agnieszka Kamińska, architekt krajobrazu