Bezpłatna gazeta kulturalo-informacyjna: Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Podkowa Leśna, Zabia Wola, Baranów, Jaktorów, Brwinów, Otrębusy

Doręczanie pism sądowych dla przedsiębiorców- kiedy skuteczne?

2011-10-24

Przewidziane w kodeksie postępowania cywilnego zasady dotyczące doręczania pism sądowych przedsiębiorcom, kształtują się odmiennie, w zależności od spełnienia przez adresata , czyli konkretnego przedsiębiorcy, kryterium podlegania wpisowi do rejestru przedsiębiorców.

zdjęcie główne

Jeżeli stroną jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą- a więc podmiot, który nie podlega wpisowi do rejestru przedsiębiorstw, doręczania dokonuje jej osobiście, a w przypadku gdy nie posiada ona zdolności procesowej, doręczania dokonuje się jej przedstawicielowi ustawowemu(art.133& I KCP)

Doręczenia dokonuje się w mieszkaniu, w miejscu pracy lub tam, gdzie się adresata zastanie(art. 135 KCP) Ewentualnie doręczenie może nastąpić w sekretariacie sądu ( art. 132 & KPC).

W przypadku niemożności dokonania tzw. doręczenia właściwego tj. do rąk własnych osoby, do której pismo jest przeznaczone, dopuszczalne jest tzw. doręczenie zastępcze- do rąk innej osoby niż adresat- dorosłemu domownikowi, a gdyby go nie było w domu - to wtedy administracji budynku, dozorcy lub sołtysa, pod warunkiem, że osoby te nie są przeciwnikami adresata w sprawie i podjęły się oddania mu pisma (art. 138 & I KCP)

Dla adresata, którego doręczający nie zastanie w miejscu pracy, można doręczyć pismo osobie upoważnionej do odbioru pism ( art. 138 & 2 KPC)

Gdy nie ma możliwości dokonania doręczenia właściwego lub zastępczego w trybie art. 138 &KPC możliwe jest doręczenie poprzez tzw. awizo, o którym mowa w art. 139 & I KPC .

Pisma procesowe dla przedsiębiorstw, wpisanych do rejestru sądowego na podstawie odrębnych przepisów ( tj. rejestru przedsiębiorców), doręcza się na adres podany w rejestrze, chyba że strona wskazała inny adres dla doręczeń ( art. 133 & 2a KPC)

Pisma doręcza się organowi uprawnionemu do reprezentowania przedsiębiorcy przez sądem lub do rąk pracownika upoważnionego do odbioru pism ( art. 133 &2 KPC).

Dopuszczalne jest dokonanie doręczenia poprzez awizo ( art. 139 & I KCP)

W razie niemożności doręczenia w sposób przewidziany w wyżej wymienionych przepisach, z uwagi na nie ujawnienie w rejestrze zmiany adresu- pisma pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia, chyba że nowy adres jest sądowi znany ( art. 139 & 3 KCP)