Spadek –w jaki sposób i w jakim terminie przyjąć lub odrzucić? Porady prawne
2011-11-25Stosownie do przepisów Kodeksu Cywilnego ( dalej KC) spadkobierca powołany do spadku bądź to w drodze testamentu, bądź w drodze dziedziczenia ustawowego, wstępuje w ogół praw i obowiązków zmarłego z chwilą otwarcia spadku, tj. śmierci spadkodawcy.
Należy pamiętać, że osoba powołana do spadku może wyrazić swoją wolę w odniesieniu do masy spadkowej w trojaki sposób (art. 1012 KC), a mianowicie:
1) przyjąć spadek bez ograniczenia odpowiedzialności za długi spadkowe( tzw. przyjęcie proste),
2) przyjąć spadek z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe( tzw. przyjęcie z dobrodziejstwem inwentarza),
3) lub odrzucić spadek
Oświadczenie o przyjęciu lub odrzuceniu spadku może nastąpić jedynie w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swojego powołania. Jeżeli w tym terminie nie złożymy oświadczenia, z mocy prawa przyjmuje się , że nastąpiło przyjęcie spadku z odpowiedzialnością za długi spadkowe.
Wyjątkiem jest sytuacja, gdy spadkobiercą jest osoba nie mająca zdolności do czynności prawnych, osoba co do której istnieje podstawa do jej całkowitego ubezwłasnowolnienia lub osoba prawna. W takich przypadkach brak oświadczenia spadkobiercy w w/w sześciomiesięcznym terminie traktuje się jako przyjęcie spadku z ograniczeniem odpowiedzialności za długi spadkowe( art. 1015&2KC).
Oświadczenie woli o przyjęciu lub odrzuceniu spadku stosownie do art. 1018 & 3 KC powinniśmy złożyć przed sądem lub notariuszem odpowiednio w formie ustnej, bądź też w formie pisemnej z podpisem urzędowo poświadczonym. Musimy pamiętać również o tym , że nie jest możliwe złożenie oświadczenia pod warunkiem lub z zastrzeżeniem terminu, ani odwołanie takiego oświadczenia. Możemy jednak przy złożeniu takiego oświadczenia posłużyć się pełnomocnikiem, udzielając mu pełnomocnictwa w formie pisemnej z podpisem urzędowo poświadczonym.
Może dojść do sytuacji gdy przed upływem terminu do złożenia oświadczenia o przyjęciu lub odrzuceniu spadku spadkobierca zmarł nie składając takiego oświadczenia. Wtedy to, stosowne oświadczenie będzie mogło zostać złożone przez jego spadkobierców, a termin do jego złożenia nie może się skończyć wcześniej niż termin do złożenia oświadczenia po zmarłym spadkodawcy.
W przypadku gdyby spadkobierca złożył oświadczenie woli o odrzuceniu spadku, jest on z mocy prawa wyłączony od dziedziczenia i jest traktowanyprzez przepisy Kodeksu Cywilnego jak osoba, która nie dożyła chwili otwarcia spadku. Jednocześnie proszę o kierowanie na adres Redakcji wszelkich nurtujących Państwa pytań dotyczących zagadnień prawnych. Na najczęściej poruszane problemy prawne postaramy się Państwu sukcesywnie udzielać odpowiedzi - na łamach Wspólnego Powiatu .
Prawnik z Kancelarii ,,Legitimus"
Aktualności wszystkie
- Poszukiwany Pracownik Konfekcjonowania
- Zamiast zaniedbanych kamienic nowoczesna galeria handlowa
- Rowerowy Rajd Rodzinny
- Potrzebujące zwierzaki z Fundacji Emir liczą na głosy.
- Nowe podjazdy z tunelu na dworzec
- Doskonałe policyjne statystyki mile nas zaskoczyły
- Spektakl Się kochamy
- Nie będzie ekranów akustycznych w Milanówku!
- Grodzisk Mazowiecki - podsumowanie roku 2012
- Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata