Porady Prawne Kancelaria Legitimus
2011-12-28Czasami zachodzi konieczność zapewnienia sobie godnego życia w podeszłym wieku. W takiej sytuacji możemy wykorzystać zabezpieczenie przewidziane przez przepisy kodeksu cywilnego- umowę o dożywocie.
Strony takiej umowy mają między sobą wzajemne zobowiązania. Z jednej strony właściciel nieruchomości zobowiązuje się przenieść jej własność na nabywcę, z drugiej zaś -nabywca zobowiązuje się zapewnić zbywcy lub osobie mu bliskiej, lub też zbywcy i osobie mu bliskiej dożywotnie utrzymanie.
Należy pamiętać, iż zbywcą nieruchomości na podstawie umowy dożywocia może być wyłącznie osoba fizyczna. Podczas gdy jako nabywcę nieruchomości, prawo dopuszcza zarówno osobę fizyczną, jak i prawną.
Istotnym elementem jest również wyjaśnienie pojęcia tzw. przedmiotu zbycia. W drodze umowy dożywocia istnieje możliwość zbycia każdej nieruchomości, a więc nie tylko część powierzchni ziemi, ale także budynek lub lokal stanowiący odrębny od gruntu przedmiot własności. Przy zawieraniu umowy dożywocia możemy zbyć nie tylko całą nieruchomość, ale także istnieje możliwość, przeniesienia własności jedynie pewnego udziału we współwłasności nieruchomości.
Przedmiotem zbycia na podstawie umowy dożywocia może być również prawo użytkowania wieczystego.
Istnieją również pewne ograniczenia co do przedmiotu przeniesienia własności w sytuacji gdy zawierana jest umowa dożywocia. Ograniczenie to wyraża się tym, iż przedmiotem umowy dożywocia nie może być spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu tak mieszkalnego, jak i użytkowego, gdyż prawo to nie może być traktowane jako prawo własności. W przeciwieństwie do w/w praw własności, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu należy do grupy ograniczonych praw rzeczowych.
Kolejną sprawą wymagającą omówienia jest zakres zobowiązania się nabywcy nieruchomości do dożywotniego utrzymania zbywcy lub bliskich mu osób.
Zakres obowiązków nabywcy nieruchomości co do utrzymania zbywcy i ewentualnie jego bliskich, w moim przekonaniu powinien sięgać tak daleko, by nie musiały one poszukiwać środków utrzymania dodatkowego gdzieindziej. Umowa winna więc wskazywać zarówno rodzaj, jak i wielkość świadczeń. Jeżeli zaistnieje sytuacja, w której strony umowy dożywocia nie wskażą w umowie szczegółowo odpowiednich postanowień- nabywcę obowiązywać będą przepisy kodeksu cywilnego.
Dożywocie, może być ustanowione na rzecz zbywcy i osoby (osób) mu bliskiej oraz tylko na rzecz osoby bliskiej.
Umowa dożywocia dotycząca konkretnej nieruchomości musi być zawarta w formie aktu notarialnego- pod rygorem jej nieważności.
Biorąc powyższe pod uwagę, mam nadzieję, iż ta krótka informacja przybliży Państwu regulacje prawne i praktyczne zastosowanie umowy dożywocia.
Aktualności wszystkie
- Poszukiwany Pracownik Konfekcjonowania
- Zamiast zaniedbanych kamienic nowoczesna galeria handlowa
- Rowerowy Rajd Rodzinny
- Potrzebujące zwierzaki z Fundacji Emir liczą na głosy.
- Nowe podjazdy z tunelu na dworzec
- Doskonałe policyjne statystyki mile nas zaskoczyły
- Spektakl Się kochamy
- Nie będzie ekranów akustycznych w Milanówku!
- Grodzisk Mazowiecki - podsumowanie roku 2012
- Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata