Bezpłatna gazeta kulturalo-informacyjna: Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Podkowa Leśna, Zabia Wola, Baranów, Jaktorów, Brwinów, Otrębusy

Wiosenna pielęgnacja roślin domowych

2012-02-29

Za oknem resztki zimy. Niedługo trzeba będzie zacząć intensywne prace w ogrodzie. Trochę już nas korci. Zaczynają przychodzić do głowy pomysły na nowe aranżacje, zbieramy siły do działania, coraz częściej zaglądamy do sklepów ogrodniczych, nie omijamy półek z nasionami. Ciągle jednak hamuje nas pogoda, zimno, mokro, byle jak. Proponuję więc zająć się roślinami domowymi.

zdjęcie główne

Rośliny doniczkowe, które upiększają nasze mieszkania, to przecież nic innego jak miniaturowa forma ogrodu. Wiosna to najlepszy okres na zabiegi pielęgnacyjne. Podstawowym zabiegiem jest przesadzanie. Przesadzać należy te rośliny, które wyrosły już z dotychczasowej doniczki, gdzie bryła korzeniowa stanowi zbitą masę korzeni całkowicie przerastających ziemię. Innym wskaźnikiem jest stan zielonej części rośliny. Jeżeli wyjęcie rośliny ze starej doniczki jest utrudnione rozrośniętymi korzeniami, musimy taką doniczkę rozciąć bądź stłuc i w ten sposób wydobyć cały nieuszkodzony system korzeniowy.

Nowa doniczka powinna być odpowiednio większa, kształtem dostosowana do rodzaju rośliny, np. dla kaktusów dobre są doniczki płytkie, zaś rośliny z grupy palmowych dobrze rosną w pojemnikach wysokich i wąskich. W dnie doniczki musi znajdować się otwór umożliwiający odpływ nadmiaru wody. Na spodzie jako drenaż umieszczamy pokruszone kawałki starej, glinianej doniczki lub keramzyt.

Często, dla ułatwienia pielęgnacji i z powodów estetycznych, właściwą doniczkę z otworem w dnie umieszcza się w ozdobnej osłonce. Jednak zawsze trzeba pamiętać,  że wielkość właściwej doniczki zależna jest od potrzeb i rozmiaru rośliny a nie np. od wielkości osłonki . Warto jest kupić specjalną ziemię do kwiatów wzbogaconą w składniki pokarmowe.

Po przesadzeniu roślinę należy podlać i ustawić w miejscu, gdzie będzie chroniona przed bezpośrednim działaniem słonecznym.

Niektórym roślinom, zwłaszcza tym szybko rosnącym, samo przesadzanie nie zapewnia dostatecznej ilości składników pokarmowych. Najłatwiej zasilać rośliny roztworem nawozu zmieszanym z wodą i dostarczanym podczas regularnego podlewania. Nawożenie stosujemy od marca do października. Pamiętajmy, aby nigdy nie stosować większej dawki nawozu niż zalecona w instrukcji.

Podobnie jak w ogrodzie większość roślin doniczkowych wymaga przycinania, które ma na celu nadanie ładnego pokroju oraz pobudzanie do kwitnienia.

Z uciętych gałązek sami możemy przygotować sadzonki nowej rośliny. Wiele gatunków ukorzeni się po włożeniu do wody.

Niektóre rośliny można rozmnażać z fragmentów łodygi, pociętej na 20 cm. odcinki, zawierające co najmniej jeden pąk śpiący. Koniec łodygi zanurzamy w preparacie stymulującym wzrost korzeni. Łodygę umieszczamy w ziemi, mocno dociskamy, podlewamy a z góry nakładamy na roślinę torebkę z grubszej, prześwitującej folii, tworząc w ten sposób mini-szklarnię. Po paru dniach wewnątrz stworzy się mikroklimat z właściwą temperaturą i wilgotnością korzystny do ukorzenienia się rośliny. Co kilka dni młodą roślinę należy wietrzyć. Po dwóch miesiącach powinna puszczać już nowe korzenie. Możemy usunąć foliową osłonę i obserwować życie nowej rośliny.