Bezpłatna gazeta kulturalo-informacyjna: Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Podkowa Leśna, Zabia Wola, Baranów, Jaktorów, Brwinów, Otrębusy

Trawnik po zimie

2012-03-29

Zdarzają się jeszcze nocne przymrozki, w niektóre dni temperatura rośnie niewiele powyżej zera. Jednak jak się wkoło rozejrzymy, zauważymy pierwsze ogrodowe kwiaty, na krzewach i drzewach pąki stają się nabrzmiałe, ptaki śpiewają tak, że nie możemy wyjść z podziwu a krety kopią korytarze „na potęgę”. To wszystko są znaki, że przyroda uznała początek wiosny.

zdjęcie główne

Czas ruszyć do ogrodu. Poza odmłodzeniem drzew i krzewów, przekopaniem grządek warzywnych i zadbaniem o rabaty bylinowe dużo czasu poświęćmy naszym trawnikom. Po zimie zaniedbane i zaśmiecone wymagają naszej uwagi.

Zaczynamy od wygrabienia zeszłorocznych liści i pozimowych nieczystości. Robimy to dokładnie ale delikatnie, używając grabi wachlarzowych, które nie uszkodzą wschodzącej trawy. Kiedy nie grożą nam już nocne przymrozki, odkręcamy wodę w ogrodzie i robimy przegląd systemu nawadniającego.

Mróz i duże pokłady topniejącego śniegu powodują, że korzenie traw nie przylegają ściśle do gleby i murawa unosi się. Na wiosnę dobrze jest zastosować więc wałowanie, używając 100 kg wału ogrodniczego.

Kwiecień to czas na aerację, czyli napowietrzanie trawnika. Dotlenienie traw jest szczególnie wskazane na glebach gliniastych oraz w miejscach intensywnie użytkowanych, na placach zabaw czy w wąskim uczęszczanym przejściu. Aerację warto powtarzać kilka razy w sezonie. Zabieg ten polega na równomiernym nakłuciu całej powierzchni trawnika na głębokość ok. 8-10 cm, dzięki czemu woda i tlen swobodnie dostaną się do korzeni. Jeśli nie mamy specjalistycznego aeratora, możemy użyć wideł amerykańskich.

Aby nasz trawnik był zdrowy i soczyście zielony potrzebne jest właściwe jego odżywianie. Trawniki nawozi się zazwyczaj preparatami wieloskładnikowymi dwa razy do roku, wiosną i jesienią. Wiosenna dawka powinna być bogata w azot odpowiedzialny za kolor i witalność traw, potas i fosfor, wpływające na rozwój systemu korzeniowego i ograniczające niekorzystne warunki środowiska. Pamiętajmy, że nawóz rozsypujemy na suchym trawniku, najlepiej tuż przed deszczem.

W krótkim czasie po zasileniu nawozem trawa zaczyna intensywnie rosnąć. Po zimowym przeglądzie kosiarki, naostrzeniu noży, przystępujemy do pierwszego koszenia. W okresie intensywnego wzrostu będziemy strzyc trawę co 5-6 dni. Nie należy dopuszczać aby wyrosła ponad 10 cm, trudno będzie doprowadzić murawę do właściwego wyglądu. Optymalna wysokość koszenia to 5-7 cm. Trawę ścina- my, gdy jest sucha. Pamiętajmy, że tępe ostrza kosiarki niszczą źdźbła traw na których tworzą się poszarpane i żółte końcówki.

Agnieszka Kamińska