Bezpłatna gazeta kulturalo-informacyjna: Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Podkowa Leśna, Zabia Wola, Baranów, Jaktorów, Brwinów, Otrębusy

Szerszym okiem na zieleń

2012-09-18

Wakacje to czas podróży, zwiedzania, szerszego spojrzenia na otaczający świat, również w dziedzinie ogrodnictwa. Miałam w tym roku okazję odwiedzić Szwecję. Jest to kraj o surowym klimacie i stosunkowo ubogich glebach. Jakkolwiek Szwedzi na co dzień żyją w bliskim kontakcie z otaczającą przyrodą, nie można powiedzieć, że ogrodnictwo jest ich narodową pasją.

zdjęcie główne

Swoją podróż po tym sąsiednim kraju zaczęłam od zwiedzenia dużego miasta Malmö, gdzie szczególnie zainteresowała mnie zieleń publiczna. Już na pierwszy rzut oka widać, że roślinność w mieście pełni ważną funkcję i jest praktycznie wszędzie. Place, deptaki, skwery czy rynek oprócz typowo miejskich, niedużych drzew, donic z kwiatami urozmaicone są także fontannami, rzeźbami i ładnym oświetleniem ulicznym. W Malmö jest dużo ciekawych parków. Jest kilka klasycznych, starych parków z pięknym drzewostanem, poprzecinanych kanałami i stawami. Urozmaiceniem są pokazowe kompozycje z bylin i traw, dokładnie opisane na tablicach. Gdzieniegdzie rozciągają się rozległe, lekko ukształtowane, otwarte przestrzenie trawiaste. Szwedzi wykorzystują je do piknikowania. Parki są czyste, jest w nich sporo toalet i poideł z pitna wodą. Dodatkowo wydzielone są odrębne miejsca do spacerów z psami. Zwróciłam uwagę na szczególny rodzaj miejskich parków jakimi są parki cmentarne. Każdy kraj ma trochę inny styl urządzania cmentarzy, wynikający z religii czy tradycji. W Szwecji są to parki z grobami usytuowanymi wzdłuż głównych alejek. Grobowce to zazwyczaj kamień czy nieduża rzeźba otoczone niewysokim, kutym ogrodzeniem. Całość dopełnia zielona roślinność, strzyżony bukszpan, bluszcz, barwinek. Nie widziałam  kolorowych wieńców czy kwiatów.

Inny rodzaj miejskiej przestrzeni publicznej to parki rekreacyjne. Szwedzi to naród sportowo aktywny. Ilość rowerzystów w każdym wieku czy ludzi uprawiających jogging robi duże wrażenie i jest godna pozazdroszczenia. Wszędzie znajdują się więc ścieżki rowerowe i miejsca do parkowania. Malmö leży nad morzem. Duży fragment nadbrzeża został zaaranżowany jako miejsce uprawiania wszelkich sportów. Przede wszystkim są tam szerokie, asfaltowe ciągi przedzielone pasem na pół. Część służy pieszym, rodzinom z  wózkami z małymi dziećmi, których w Szwecji jest naprawdę dużo, inwalidom na wózkach, dla których w całym mieście jest dużo udogodnień. Drugi pas to pas dla rowerzystów, wrotkarzy, ludzi na deskorolkach czy hulajnogach. Szwedzi zwracają uwagę na bezpieczeństwo, jeżdżą więc wszyscy w kaskach. Częstym widokiem są biegacze pchający przed sobą sportowy wózek z małym dzieckiem. Obok asfaltowej drogi znajdują się ścieżki do biegania po ziemnej nawierzchni oraz ścieżki dla właścicieli psów. Cały park jest poprzetykany różnego rodzaju boiskami, strzelnicami, polami do popularnego w Szwecji golfa, do rugby. W pasie nadmorskim znajduje się wiele pomostów z wygodnym zejściem do wody, również z windami dla inwalidów. Brzegi morza są kamieniste, nie ma tam typowych piaszczystych plaż. Obok wody znajdują się szkółki pływania i nurkowania dla dzieci. Całość uzupełniają liczne, codziennie sprzątane toalety z ciepłą wodą a obok pomostów prysznice. Główną część parku stanowią otwarte przestrzenie trawiaste, lekko pofalowane, gdzie widać ludzi odpoczywających na kocach, puszczających latawce czy ćwiczących np. walki wschodnie. Park dostosowany jest także do masowych imprez sportowych typu Mistrzostwa Europy w Jeździectwie.

Szwecja to kraj przyjazny rodzinom. Przyglądałam się więc jak zorganizowane są place do zabaw dla dzieci oraz duże parki rozrywki. Ale o tym już w kolejnym artykule.