Bezpłatna gazeta kulturalo-informacyjna: Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Podkowa Leśna, Zabia Wola, Baranów, Jaktorów, Brwinów, Otrębusy

Rośliny cebulowe sadzimy jesienią

2012-11-29

Zima już tuż, tuż, ogród spowalnia swoje procesy wegetacyjne, zapada w sen zimowy. Jednak nie dotyczy to wszystkich roślin. Jest grupa, dla której mróz jest motorem do wzrostu. Bez niego nie zakwitłyby na kolorowo. Mowa oczywiście o roślinach cebulowych. Teraz właśnie, przed nastaniem mrozów jest najwłaściwszy czas na sadzenie roślin cebulowych.

zdjęcie główne

Kwiaty tej grupy roślin są w naszych ogrodach wesołą zapowiedzią wiosny. Nie raz śnieg jeszcze nie zdąży całkiem stopnieć a już w ogrodzie pojawiają się pierwsze barwne hiacynty, krokusy czy śnieżniki. A i późniejsze tulipany, szafirki czy cesarskie korony cieszą każdego ogrodnika.

Zastanówmy się, gdzie posadzimy te rośliny. Ponieważ kwitną one stosunkowo krótko, dobrym rozwiązaniem jest umieszczenie cebul wśród innych roślin. Ładnie wyglądają krokusy czy hiacynty na rabacie bylinowej lub na klombie z płożących roślin iglastych. Ciekawy efekt uzyskamy sadząc tulipany lub narcyzy pod koronami drzew liściastych czy owocowych.

Nie sadźmy cebul wprost na trawniku, bo choć w pierwszym roku w okresie kwitnienia trawnik wygląda ładnie, ale później trzeba długo opóźniać pierwsze koszenie. Jeśli zbyt wcześnie utniemy jeszcze zielone liście rośliny cebulowej, to uniemożliwimy nagromadzenie w cebuli składników odżywczych. W następnym roku roślina będzie słabo kwitła.
Kwiaty roślin cebulowych efektownie prezentują się w donicach na balkonach i tarasach. Oczywiście można mieszać gatunki roślin, pamiętając o ich barwie, wysokości i terminie kwitnienia.

Kupując , wybierajmy cebule największe, bez uszkodzeń i pleśni. Najlepsze to te, które nie zaczęły jeszcze kiełkować. W przypadku np. narcyzów obok głównej cebuli powinny rosnąć małe cebulki boczne.

Wybrane miejsce przekopujemy, usuwamy korzenie i zanieczyszczenia, wyrównujemy. Przed wsadzeniem cebul do ziemi dobrze jest namoczyć je w roztworze środka grzybobójczego. Małą łopatką lub specjalną sadzarką wykopujemy odpowiedni dołek. Głębokość sadzenia wyznacza stara zasada: cebule sadzimy na głębokości równej jej dwu- lub trzykrotnej wysokości. Jeśli obawiamy się wizyty gryzoni, możemy sadzić cebule w specjalnym plastikowym koszyczku.

Duże cebule należy sadzić pojedynczo, mniejsze można sadzić po kilka sztuk w jednym dołku. Ziemię nad posadzonymi cebulami uklepujemy i podlewamy. Na zimę rabatę roślin cebulowych trzeba okryć warstwą kory lub gałązkami roślin iglastych. Wiosną stroisz zdejmujemy, ściółka z kory nie utrudnia wschodzeniu młodej rośliny. Gdy pojawią się pierwsze liście, czas na nawożenie nawozem wieloskładnikowym, np. azofoską.

Sadzenie roślin cebulowych w donicach zaczynamy od usypania na dnie drenażu. Dalej postępujemy podobnie, jak w przypadku sadzenia wprost do gruntu. Ważne jest odpowiednie zabezpieczenie roślin w pojemnikach przed zimą. Można to zrobić obwiązując donicę gazetami i okładając boki styropianem.
Zimą, gdy za oknem biało i zimno pozostanie nam przyjemne oczekiwanie na wiosenne niespodzianki w naszym ogrodzie.