Bezpłatna gazeta kulturalo-informacyjna: Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Podkowa Leśna, Zabia Wola, Baranów, Jaktorów, Brwinów, Otrębusy

Zimowe rozważania o ptakach.

2012-12-20

Zima to czas kiedy większą uwagę zwracamy na ptaki. Często podejmujemy się dożywiania fruwających przyjaciół. To ważne i odpowiedzialne zajęcie. Raz podjęte wymaga sumienności. Na rynku pojawiają się gotowe mieszanki nasion.

zdjęcie główne
Można też samodzielnie przygotowywać kule z nie solonego smalcu wymieszanego z różnorodnymi nasionami. Ptaki szczególnie chętnie zjadają nasiona słonecznika, rodzynki, proso czy łuskane nasiona dyni. Można też wywiesić płat słoniny czy jabłko.
Jeśli zadbamy o właściwe mieszanki nasion, do naszych karmników zaczną przylatywać nie tylko sikorki czy wróble ale również mniej znane gatunki, takie jak rudziki, grubodzioby a nawet dzięcioły.
Ptasia jadalnia może stać się miejscem ornitologicznych obserwacji.
To bardzo cenne doświadczenie może nas skłonić do zastanowienia, jakie stworzyć warunki w naszych ogrodach, żeby ptaków było w nich jeszcze więcej i to przez cały rok.

Ogrody są dla ptaków naturalnym środowiskiem niezależnie od tego, czy przeważają w nich rośliny ozdobne, użytkowe czy dzikie.
Przed przystąpieniem do zmian w ogrodzie zwróćmy uwagę na sąsiednie tereny. Ponieważ terytorium życia ptaków jest dość rozległe, więc nie bez znaczenia jest sąsiedztwo naszej posiadłości. Na pewno właściciele posesji położonych bliżej pól czy lasów mają już na starcie większe szanse na liczne ptasie odwiedziny.

Dużo możemy zrobić w obrębie naszego ogrodu. Jeśli chcemy spotkać wiele gatunków ptaków, warto postarać się o urozmaicenie warunków siedliskowych naszej działki. Zmieńmy płaski teren w bardziej pofalowany z niewielkimi pagórkami usypanymi z materiałów przepuszczalnych dla wody oraz z zagłębieniami uszczelnionymi np. gliną. Zabiegi te wymagają zachowania właściwych proporcji terenów ukształtowanych do płaskich a także unikania znacznych różnic wysokości terenu. Wzorów szukajmy w przyrodzie.
Innym sposobem na stworzenie różnorodnych siedlisk jest budowa niskich murków wykonanych z kamieni polnych nie połączonych zaprawą murarską. Takie murki, jeśli jeszcze obsadzone są roślinami, służą zwierzętom jako kryjówki.

Dla ptaków najważniejszym elementem ogrodu są jednak drzewa i krzewy. Dla większości są to drzewa i krzewy liściaste. Są one źródłem łatwodostępnego pokarmu, schronienia a wysokie drzewa zapewniają bezpieczeństwo i miejsce gniazdowania. Jeśli przestrzeń ogrodu jest wystarczająca warto pomyśleć też o drzewach iglastych, np. świerkach lub modrzewiach.

Poza drzewami ważnym składnikiem środowiska roślinnego są także byliny, rośliny jednoroczne, trawniki. Powszechnie wiadomo, że pięknie przystrzyżony, jednogatunkowy trawnik jest ukochany przez krety, natomiast ptaki wybiorą gąszcz różnorodnych bylin. Jeśli jeszcze pozwolimy roślinom na wydanie nasion, zapewnimy ptakom zimowe źródło pożywienia.

Inną grupą roślin są wieloletnie pnącza, które dają możliwość budowania bezpiecznych miejsc lęgowych, do których koty mają trudny dostęp.

Oprócz właściwej aranżacji ogrodu istotne są zabiegi pielęgnacyjne jakie w nim wykonujemy. Pamiętajmy, że ptaki, które zimą korzystają z roślinnego pożywienia, w okresie lęgowym karmią swoje pisklęta owadami, larwami i bezkręgowcami glebowymi. Częste i zbyt głębokie przekopywanie ziemi, pedantyczna zbiórka liści, nierozważne stosowanie chemii i wywożenie odpadków organicznych to zabiegi sprzeczne z ekologicznymi działaniami, jakie podejmujemy na rzecz ptaków.