Bezpłatna gazeta kulturalo-informacyjna: Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Podkowa Leśna, Zabia Wola, Baranów, Jaktorów, Brwinów, Otrębusy

Pracowity maj

2013-05-28

Maj to najpiękniejszy miesiąc w ogrodzie. Kolory młodych liści zachwycają świeżością, wiele roślin kwitnie, wszystko szybko rośnie a wkoło pięknie śpiewają ptaki. Na ten wyjątkowy miesiąc czekamy cały rok. Jest to także pora intensywnych prac w ogrodzie.

zdjęcie główne

           

Zwykle mamy już posprzątany ogród po zimie. Trawnik zagrabiony, suche gałęzie pousuwane, kształt drzew i krzewów wymagających cięcia jest już skorygowany.  Majowemu cięciu podlegają krzewy, które kwitły wiosną na zeszłorocznych pędach, czyli forsycje, wczesne tawuły, pigwowce, miniaturowe wierzby. W niektórych przypadkach, jak np. u bzów, azalii, magnolii i różaneczników usuwamy same przekwitłe kwiatostany. Zawiązywanie owocostanów wymaga od rośliny dużego nakładu sił.  Np. u roślin cebulowych rozwój nasion przebiega kosztem silnie rozwijającej się cebuli. Dlatego po przekwitnięciu tulipanów czy hiacyntów należy usuwać im kwiatostany . Zabieg ten jest korzystny również dla roślin balkonowych. Wspomaga rozkrzewianie roślin, wpływa na obfite kwitnienie, uschnięte kwiatki nie szpecą naszych kompozycji.

Maj to przede wszystkim czas prac w ziemi. Przygotowujemy grządki dla kwiatów jednorocznych oraz takich jak dalie czy kanny, które zimują w naszych piwnicach. Przed posadzeniem karpy dalii można podzielić tak aby każda miała kawałek starego pędu z dobrze wykształconym pąkiem oraz 2-3 korzenie bulwiaste.

Znów modne staje się uprawianie warzyw. Marzy nam się świeży ogórek, własna sałata czy aromatyczne zioła, które można dodawać do potraw. Dlaczego nie spróbować?

Na warzywnik wybieramy miejsce słoneczne. Gleba powinna być żyzna, przepuszczalna, zasobna w składniki pokarmowe. Dobrym rozwiązaniem jest wzbogacenie gleby przesianym kompostem organicznym. Ogródek warzywny czasem wymaga osłonięcia od domowych zwierząt. Nie stosujmy wysokich płotów. Dobrym rozwiązaniem jest żywopłot z np. rozkrzewionych aksamitek, czy marcinków. Inna ciekawą propozycją jest stworzenie ogrodu wirydażowego, otoczonego strzyżonym bukszpanem, z regularnym podziałem grządek i z małą rzeźbą pośrodku. Warzywnik można otoczyć drewnianymi kratami, na które puścimy fasolę lub maliny. Dla wygody powinniśmy mieć ujęcie wody i kompostownik. Dużym ułatwieniem, zwłaszcza dla osób starszych jest założenie wyniesionych zagonów, na wys. 80 cm. Ściany robimy z desek a wnętrze wypełniamy mieszanką ziemi z kompostem. Teraz pozostaje już tylko zdecydować co chcemy posadzić. Nie szalejmy zbytnio. Łatwe w uprawie i przynoszące satysfakcję są pomidory. Pamiętajmy o różnych ziołach. Posadzone do gruntu osiągają większe rozmiary niż w małej skrzynce. Między warzywami warto sadzić nagietki, aksamitki i nasturcje.

Nie ma nic milszego jak po ciężkim dniu pracy odpoczynek w majowym ogrodzie.

                                                              

Agnieszka Kamińska