Bezpłatna gazeta kulturalo-informacyjna: Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Podkowa Leśna, Zabia Wola, Baranów, Jaktorów, Brwinów, Otrębusy

Bezpieczeństwo na stadionach piłkarskich

2011-07-21

Poprawa infrastruktury, wzmocniona identyfikacja kibiców, bezwzględne respektowanie prawa i przepisów PZPN, zdecydowana reakcja na naruszanie porządku podczas meczów - zalecenia dla klubów piłkarskich z terenu Warszawy i okolic przed nadchodzącym sezonem omówiono podczas spotkania wojewody z działaczami, stołeczną policją, strażą pożarną i samorządowcami. Koszt zabezpieczenia przez funkcjonariuszy meczów w rundzie wiosennej ubiegłego sezonu wyniósł  2,3 mln zł.

zdjęcie główne

Zamykanie obiektów sportowych dla publiczności to ostateczność. Aby takich sytuacji unikać, niezbędne jest podejmowanie wspólnych działań przez kluby, administrację rządową i służby mundurowe, by zapewnić bezpieczeństwo na stadionach - powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki.

W celu poprawy bezpieczeństwa kluby muszą wywiązywać się z wymogów licencyjnych, dotyczących infrastruktury obiektu. Projekt nowej ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych zakłada wprowadzenie elektronicznego systemu identyfikacji kibiców służącego do sprzedaży biletów, kontroli przebywania w miejscu i czasie trwania meczu oraz kontroli dostępu do określonych miejsc na trybunach. Przepisy będą obowiązywały kluby Ekstraklasy (30 dni od wejścia w życie ustawy), I ligi (od 2013 roku) oraz pozostałe kluby (od 2014 roku).

Wśród postulowanych rozwiązań mających poprawić bezpieczeństwo na obiektach piłkarskich jest utrwalanie przebiegu imprezy sportowej za pomocą urządzeń rejestrujących obraz i dźwięk. Na terenie stołecznego garnizonu policji obowiązkowy monitoring dotyczy pięciu stadionów (Legii, Polonii, OSiR-u Dzielnicy Warszawa Bemowo, Dolcanu Ząbki, Znicza Pruszków) oraz hali Torwar. Wszędzie tam, gdzie naruszany będzie porządek, zwrócę się do policji o rozszerzenie wpisu obiektów z obowiązkowym monitoringiem. Kluby powinny dążyć do wyposażania swoich stadionów w takie systemy. W przyszłości może to być koniecznym warunkiem do organizowania meczów z udziałem publiczności - powiedział Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki. W sierpniu rozpoczną się kontrole techniczne urządzeń zainstalowanych na obiektach sportowych.

Ponadto, infrastruktura stadionów powinna uwzględniać m.in: odpowiednie ogrodzenia zewnętrzne i oddzielające trybuny od płyty boiska, wejścia o odpowiedniej przepustowości
spełniające normy bezpieczeństwa ewakuacyjnego, wyposażenie w niezbędny sprzęt stanowisk dowodzenia dla policjantów. Dostosowanie stadionów do tych wymogów wiąże się z dużymi kosztami, jednak ostatecznie wprowadzenie takich zmian się opłaci - podniesie się poziom bezpieczeństwa, co przełoży się na wyższą frekwencję na meczach i większe wpływy finansowe dla klubów - twierdzi Jacek Kozłowski.

Od organizatorów meczów piłkarskich oczekuje się zaangażowania odpowiedniej liczby służb porządkowych i informacyjnych oraz profesjonalizacji ich działań. Powinny one stanowczo
i natychmiastowo reagować na każde, nawet najdrobniejsze przewinienia, które są
sprzeczne z prawem, bądź regulaminem stadionu – m.in. nie dopuszczać do wnoszenia przez kibiców niebezpiecznych przedmiotów, środków pirotechnicznych, czy transparentów zawierających hasła o treściach wulgarnych i rasistowskich - powiedział Adam Mularz, komendant stołeczny policji.  Zwiększony powinien być także nadzór nad niewpuszczaniem na stadion osób posiadających sądowy zakaz uczestnictwa w imprezach masowych, czy będących pod wpływem alkoholu. Egzekwowaniu wymogów dotyczących służb informacyjnych i porządkowych służą zapisy projektu nowej ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, która zakłada także obecność funkcjonariuszy policji na terenie stadionu podczas zawodów.

Podniesienie standardów bezpieczeństwa podczas meczów piłki nożnej będzie możliwe tylko w przypadku zacieśnienia współpracy na linii kluby – policja. Niezbędna jest bieżąca, rzetelna i efektywna wymiana informacji w zakresie organizacji imprezy, zagrożeń z nią związanych, wyjazdów swoich kibiców i przyjazdów kibiców drużyny gości. Dzięki temu będziemy mogli monitorować sytuację na trasie przejazdu fanów oraz na samym stadionie – powiedział Adam Mularz.

Na terenie stołecznego garnizonu policji w rundzie wiosennej sezonu 2010/2011 działało 48 klubów piłkarskich (od Ekstraklasy do ligi okręgowej). Ponad 15 tys. policjantów zabezpieczało 68 meczów, z których 14 miało status podwyższonego ryzyka. Szacunkowy koszt tych działań wyniósł 2,3 mln zł.

W spotkaniu w Mazowieckim Urzędzie Wojewódzkim, poświęconym bezpieczeństwu podczas meczów piłkarskich w sezonie 2011/2012, uczestniczyli: Jacek Kozłowski, wojewoda mazowiecki, Adam Mularz, komendant stołeczny policji, Gustaw Mikołajczyk, mazowiecki komendant wojewódzki Państwowej Straży Pożarnej, przedstawiciele klubów piłkarskich (od Ekstraklasy do ligi okręgowej) znajdujących się na terenie garnizonu stołecznego, przedstawiciele władz miast oraz komendanci rejonowi i powiatowi policji.
12 lipca odbyło się spotkanie z udziałem przedstawicieli klubów piłkarskich, policji i władz samorządowych z pozostałej części Mazowsza.

 

Ivetta Biały

Rzecznik Prasowy Wojewody Maz