Bezpłatna gazeta kulturalo-informacyjna: Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Podkowa Leśna, Zabia Wola, Baranów, Jaktorów, Brwinów, Otrębusy

Nauka fechtunku Historycznego w Milanówku

2012-12-20

Nauka fechtunku Historycznego nawiązuje do tradycji dawnych szkół szermierki. Jej struktury wewnętrzne i charakter działalności podporządkowane są tej idei. W ogólnym zarysie chodzi o jak najdokładniejsze odwzorowanie warunków i sposobu posługiwania się, w tym przypadku szablą bojową.

Naukę zaczynamy od wyrobienia pewnych odruchów, ataku i obrony bronią treningową, którą jest od wieków znany i wykorzystywany do nauki szermierki palcat (prosty kij ze skórzanym koszem), który stanowi osłonę dla dłoni.

Ponadto dużą wagę przywiązuje się w czasie treningów do tzw. pracy nóg, która wyrabia u szermierza menzurę ( w języku szermierczym - odległość). Pomaga to w walce z utrzymaniem odpowiedniej odległości od przeciwnika, podobnie jak w innych sportach walki, tak i tutaj praca nóg odgrywa ogromną rolę.
Sama szermierka dzisiaj ma wymiar sportowy, czego dowodem może być jej obecność na Igrzyskach Olimpijskich. Niemniej jednak kiedyś stanowiła ona sztukę walki, od której niejednokrotnie zależało życie.

,,Toteż prócz samych treningów, które mają charakter rywalizacji (pojedynkowe) jesteśmy przekonani, że przyczyniamy się do propagowania naszej kultury, gdzie szabla odgrywała ogromne rolę, mówią uczestnicy treningów prowadzonych przez Marcina Lindstedt w Szkole Nr 3 przy ul. Żabie Oczko w Milanówku.
Zajęcia póki co odbywają się raz w tygodniu, w każdą środę o godzinie 18.30 aktualnie grupa liczy ok. 8 osób.