Działamy Lokalnie kolejny rok
2011-08-26Rodzinne rozniecanie ognia metodami pradziejowymi, poznawanie dzikich roślin jadalnych, warsztaty fotograficzne i komputerowe, wspólne tworzenie zabawek w oparciu o proste zasady fizyki, warsztaty umiejętności rodzicielskich czy w końcu renowacja grobu poległych żołnierzy to tylko niewielka część działań, które będą realizowane przez lokalne społeczności dzięki wsparciu Stowarzyszenia Europa i My w ramach programu Działaj Lokalnie. 8 dotacji o łącznej sumie 29.700 złotych dla lokalnych organizacji i grup nieformalnych to wynik szóstej edycji konkursu grantowego przeprowadzonego na terenie powiatu grodziskiego.
Na początku czerwca br. Stowarzyszenie Europa i My posiadające status Ośrodka Działaj Lokalnie (ODL) wspólnie z Akademią Rozwoju Filantropii w Polsce ogłosiło konkurs grantowy w ramach programu Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności „Działaj Lokalnie".Celem Programu jest aktywizowanie mieszkańców małych miast i miejscowości poprzez działania na rzecz wspólnie zdiagnozowanych potrzeb i celów ważnych dla całej lokalnej społeczności.
Na terenie powiatu grodziskiego program realizowany jest od 2006 roku. - W tym czasie realizowanych było 45 fantastycznych projektów, których wartość wyniosła blisko 400 tys. zł - mówi Daniel Prędkopowicz, prezes Stowarzyszenia Europa i My. - W ciągu 5 lat pozyskaliśmy i przekazaliśmy na realizację lokalnych inicjatyw blisko 160 tys. zł. Dzięki tym pieniądzom mieszkańcy mogli uczestniczyć w ponad 400 różnych wydarzeniach: warsztatach artystycznych, przedstawieniach teatralnych, wystawach, koncertach, grach terenowych, wycieczkach, zajęciach sportowo-rekreacyjnych, warsztatach kulinarnych i wielu innych cennych wydarzeniach - dodaje Daniel Prędkopowicz. Co ważne, w każde działanie angażowane są całe społeczności, media, firmy i samorządy, które stanowią nieodłączny element lokalnej rzeczywistości.
W projektach realizowanych na terenie powiatu grodziskiego uczestniczyło do tej pory ponad 20 tysięcy osób, ludzi w różnym wieku, gdyż projekty mają wymiar integrujący pokolenia i służą budowaniu rzeczywistych więzi między członkami społeczności. Sukces lokalnych inicjatyw to zasługa grantobiorców, ludzi pełni pasji, angażujących bezinteresownie swój czas i energię, by innym żyło się lepiej. To także wielka praca ponad 550 wolontariuszy, którzy w ciągu minionych 5 lat pomagali w realizacji projektów.
W tegorocznej edycji konkursu wpłynęło 14 wniosków: 5 projektów z gminy Grodzisk Mazowiecki, 4 z Milanówka, 3 z Podkowy Leśnej i po jednym z gminy Baranów (Kaski) i gminy Żabia Wola (Skuły).
Wyboru zwycięskich wniosków dokonała Lokalna Komisja Grantowa w składzie: Barbara Madzelan-Sadoś (Starostwo Powiatu Grodziskiego), Anna Świątkowska (Urząd Miasta Milanówek), Adriana Skajewska (Urząd Miasta Podkowa Leśna), Tomasz Sikorski (Radio „BOGORIA) oraz Bartosz Kołomański (Stowarzyszenie Europa i My).
- Wnioski poddano dwuetapowej ocenie: formalnej i merytorycznej. Po wnikliwej analizie nadesłanych pomysłów Komisja zdecydowała o przyznaniu 8 dotacji o łącznej sumie 29.700 złotych - powiedział Bartosz Kołomańki.
Wśród nagrodzonych projektów, które otrzymały dofinansowanie znajdują się:
1. „Książenice. Sąsiedzi Sąsiadom" Grupa Nieformalna: Zróbmy coś razem 247 6 000
2. „Być rodzicem... w Książenicach" Miasto-Ogród-Książenice Fundacja na rzecz rozwoju Książenic i okolicy 245 5 000
3. „Nauka i zabawa" Grupa Nieformalna: Berliners 235 4 900
4. „Ocalić od zapomnienia - pamiętajmy o poległych" Ochotnicza Straż Pożarna w Skułach 234 3 700
5. "Pamiętajmy o ogrodach" Stowarzyszenie na Rzecz Rozwoju Kask i Okolic 212 3 000
6. „Pełno spraw - czyli kiedy jedni potrzebują pomocy, a inni pomagają" Fundacja Człowiek Człowiekowi (Homo Homini) 209 2 700
7. „W zdrowym ciele zdrowy uśmiech" Stowarzyszenie „Związek Podkowian" 208 2 400
8. „Chcemy żyć bezpieczniej" Stowarzyszenie „Bezpieczne Miasto i Gmina" w Grodzisku Mazowieckim 200 2 000
Najwyżej oceniony został projekt „Sąsiedzi sąsiadom" pozwalający lepiej poznać się współczesnym mieszkańcom Książenic. Mają temu służyć m.in. wspólne zajęcia w lesie, rajdy rowerowe, piesze i warsztaty. Drugi to „Być rodzicem", który w swej ofercie posiada warsztaty dla rodziców, którzy poszukują inspiracji do kreatywnego i wspierającego rozwój indywidualny ich dzieci spędzania wolnego czasu. Trzecie miejsce zajął projekt z Milanówka, który w efektywny sposób, przy wykorzystaniu nauki, w tym fizyki i matematyki, pozwala aktywnie spędzać czas dzieciom z osiedla, budując np. kalejdoskop, peryskop, czy „nurek Kartezjusza".
Kolejne projekty na tegorocznej liście zwycięzców to „Ocalić od zapomnienia", polegający na renowacji grobu poległych żołnierzy, znajdującego się na cmentarzu „w polu" w Skułach oraz spotkania historyczne dla dzieci i młodzieży. „Pamiętajmy o ogrodach" to projekt realizowany w Kaskach (gm. Baranów). Jego celem jest integracja lokalnej społeczności - organizacji i instytucji w czasie prac nad uporządkowaniem i zagospodarowaniem terenu wokół Wiejskiego Centrum Kultury.
Drugim projektem realizowanym w Milanówku będzie „Pełno spraw -czyli kiedy jedni potrzebują Pomocy, a inni pomagają" realizowany przez Fundację „Homo-Homini". Jego celem jest integracja osób niepełnosprawnych ze środowiskiem, w którym żyją i budowanie postawy tolerancji dla ich ułomności i szacunku wśród członków społeczności lokalnej, zwłaszcza dzieci i młodzieży.
W Podkowie Leśnej promowany będzie zdrowy styl życia poprzez przekazanie rodzicom, dziadkom i młodzieży wiedzy na temat wartości i znaczenia profilaktyki oraz wypracowaniu od najmłodszych lat właściwych nawyków higienicznych i żywieniowych. Wartością dodaną projektu „W zdrowym ciele zdrowy uśmiech" będzie integracja międzypokoleniowa oraz zbliżenie się środowisk mieszkańców sąsiadujących terenów. W Grodzisku Mazowieckim z kolei promowane będzie bezpieczeństwo w różnych dziedzinach życia. Służyć temu będą m.in. „Kiermasz Bezpieczeństwa", lekcje otwarte, pokazy ratownictwa pożarowego, przedmedycznego, wystawy prac plastycznych, przedstawienia dotyczące bezpieczeństwa oraz akcja „Lizak i cytrynka".
- Niestety z uwagi na posiadany budżet programu nie mogliśmy dofinansować większej liczby projektów - zaznacza Bartosz Kołomański. - Wciąż jeszcze szukamy pieniędzy niezbędnych do otrzymania dotacji, dlatego każde wsparcie jest dla nas bezcenne - apeluje do potencjalnych sponsorów i darczyńców wiceprezes Stowarzyszenia Europa i My.
Szczegóły nt. dofinansowanych projektów już wkrótce na stronie programu Działaj Lokalnie www.europaimy.org/dzialajlokalnie
Aktualności wszystkie
- Poszukiwany Pracownik Konfekcjonowania
- Zamiast zaniedbanych kamienic nowoczesna galeria handlowa
- Rowerowy Rajd Rodzinny
- Potrzebujące zwierzaki z Fundacji Emir liczą na głosy.
- Nowe podjazdy z tunelu na dworzec
- Doskonałe policyjne statystyki mile nas zaskoczyły
- Spektakl Się kochamy
- Nie będzie ekranów akustycznych w Milanówku!
- Grodzisk Mazowiecki - podsumowanie roku 2012
- Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata