Bezpłatna gazeta kulturalo-informacyjna: Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Podkowa Leśna, Zabia Wola, Baranów, Jaktorów, Brwinów, Otrębusy

Młodzi W Milanówku – Aktywnie I Efektywnie

2011-11-16

Pierwsza cześć polsko-włoskiego projektu „Let’s get involved!” realizowanego przez Milanowskie Centrum Kultury wraz z nieformalną grupą młodzieży z Milanówka 4YOUth oraz włoskimi partnerami z miasteczka Pianoro pod Bolonią i stowarzyszenia młodzieżowego YouNet z Bolonii już za nami.

zdjęcie główne

Oprócz świetnej zabawy, wymiany doświadczeń i ducha młodości, który wreszcie widoczny był w całym mieście, projekt przyniósł wymierne efekty i plany współpracy z MCK, szkołami i samorządem, poparte przez Milanowskich Radnych.

Koordynatorem projektu jest Kasia Klimowicz, która w ramach programu ERASMUS odbywała praktykę studencką we Włoszech, pracując dla YouNetu. Po powrocie udało jej się przekonać grupę znajomych z Milanówka, aby wykorzystać dotychczasowe doświadczenia i wziąć w swoje ręce sprawy milanowskiej młodzieży. Dzięki wsparciu ze strony MCK udało się nam uzyskać dofinansowanie z programu „Młodzież w działaniu" i we wrześniu rozpoczęliśmy realizację projektu. Jeszcze przed przyjazdem włoskich partnerów, grupa 4YOUth przeprowadziła badania ankietowe młodzieży w milanowskich szkołach. Jego wyniki potwierdziły, że tego rodzaju projekt jest bardzo potrzebny - młodzi ludzie w Milanówku, chociaż doceniają jego zalety, nie mają w nim zbyt wiele do powiedzenia. Po rozwiązaniu Młodzieżowej Rady Miasta Milanówka właściwie nie istnieje platforma komunikacji pomiędzy władzami miasta a młodzieżą. Brakuje też przyjaznego miejsca, w którym młodzi milanowianie mogliby się spotykać, rozwijać swoje pasje i zainteresowania. Wśród osób odwiedzających MCK młodzież stanowi zaledwie garstkę - oferta Centrum rzadko odpowiada potrzebom młodzieży, która nie miała dotąd na nią praktycznie żadnego wpływu i dlatego niewiele się nią interesowała. Teraz - kiedy młodzi dostali zaproszenie do współtworzenia oferty MCK - pojawiła się szansa na ich aktywny udział w życiu Milanówka.

Włosi w Milanówku, czyli polsko-włoska eksplozja dobrej energii

Przez jedenaście kolejnych dni, od 17 do 27 września, od rana do wieczora uczestniczyliśmy w zajęciach, podczas których uczyliśmy się, jak działać i dyskutowaliśmy, co zrobić, aby poprawić sytuację swoją i swoich rówieśników. W poszukiwaniu nowych rozwiązań udaliśmy się na wizyty studyjne do Centrum Kultury i Inicjatyw Obywatelskich w Podkowie Leśnej, Centrum Kultury w Grodzisku Mazowieckim oraz do zaprzyjaźnionych organizacji pozarządowych. Nasze umiejętności sprawdziliśmy również w praktyce - organizując w centrum Milanówka akcję promocyjną projektu i zachęcając napotkane osoby do udziału w pikniku, podczas którego m.in. wyświetlaliśmy nasze reportaże o mieszkańcach Milanówka. Prezentowane filmiki zostały nakręcone za pomocą telefonów komórkowych w trakcie warsztatów z alternatywną ekipą telewizyjną „Miasto w Komie". Zaproszeni eksperci doradzali nam też jak pozyskiwać fundusze na realizację naszych pomysłów i pomogli przygotować do najważniejszego wydarzenia polskiej części projektu - debaty milanowskiej młodzieży z udziałem przedstawicieli szkół i władz lokalnych w Milanówku.

Owoce debaty, czyli mamy wsparcie dla naszych działań!

W sali konferencyjnej Urzędu Miasta przedstawiliśmy gościom nasze problemy i dotychczasowe dokonania. Duże wrażenie zrobiła też prezentacja naszych włoskich partnerów o modelu współpracy lokalnej społeczności z ich młodzieżowym centrum kultury - Pianoro Factory. Podczas żywiołowej dyskusji, jaka się wywiązała, radni obiecali nam swoją pomoc. Rozwiązaniem ma być m.in. wprowadzenie tzw. metody partycypacyjnej w ustalaniu budżetu na wydatki związane z kulturą w Milanówku. Obecni na sali Radni, w tym członkowie komisji kultury, obiecali, że w przyszłym roku na projekty młodzieżowe radni zarezerwują specjalne środki w budżecie. Na zakończenie wszyscy podpisali się pod listą naszych postulatów - reaktywowanie dialogu pomiędzy młodzieżą a władzami Milanówka, powołanie pełnomocnika ds. młodzieży, znalezienie i utrzymanie miejsca spotkań młodych ludzi oraz podjęcie współpracy ze szkołami, organizacjami pozarządowymi i okolicznymi centrami kultury. Trzymamy za słowo i będziemy się starać, by wszystko się udało. Przygotowujemy się także do wiosennej wizyty naszej grupy w Pianoro, gdzie w ramach drugiej części projektu będziemy wspólnie szukać inspiracji do dalszego działania.

Maciej Klimowicz, grupa 4YOUth

Projekt realizowany przy wsparciu finansowym Komisji Europejskiej. logo