Bezpłatna gazeta kulturalo-informacyjna: Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Podkowa Leśna, Zabia Wola, Baranów, Jaktorów, Brwinów, Otrębusy

Latający Dywan na Festiwalu Bazuna

2012-06-28

W dniach 21-24 czerwca „Latający Dywan” – zespół formalnie z Milanówka, ale z udziałem muzyków z Podkowy Leśnej i Grodziska - wziął udział w jubileuszowym, bo już po raz 40. zorganizowanym, Ogólnopolskim Turystycznym Przeglądzie Piosenki „Bazuna” w miejscowości Przywidz k/Gdańska.

zdjęcie główne

Jest to cykliczna impreza o charakterze konkursu piosenki, która od 1971 r. odbywa się w kolejnych miejscowościach północnej Polski. Od początku swojego powstania Festiwal jest organizowany przez Studencki Klub Turystyczny Politechniki Gdańskiej FIFY. W ostatnich latach trafił m.in. do takich miast, jak Gdańsk, Elbląg, Gniew, Malbork, Kwidzyn, Sopot, a w tym roku do miejscowości Przywidz, gminy w woj. gdańskim o dużych możliwościach turystycznych do tej pory mało znanych. Na „Bazunę" nikt nie przyjeżdża z przypadku. To festiwal na który przybywają ludzie, którzy wiedzą czego chcą, a przede wszystkim poszukują radości w obcowaniu z muzyką. I znajdują ją tu od 40 lat!

Tereny Gminy Przywidz śmiało można ochrzcić mianem zbłąkanego na północy kawałka Bieszczad. Może to właśnie sprawiło, że trafili tam członkowie zespołu „Latający Dywan", od lat zafascynowani Bieszczadami. Nic wiec chyba dziwnego, że piosenkę w ich wykonaniu „Bieszczadzki kalendarz" słowa Jarosław Tomaszewski, muzyka Jacek Łocz - wyróżniono w konkursie, a perkusista „Latającego Dywanu" Piotr Koper został nagrodzony niekończącymi się brawami jurorów i publiczności za wdzięk i bezpretensjonalność.
Turystycznymi piosenkami tworzy się legendę poszczególnych regionów. Czas chyba by też pomyśleć o zaprezentowaniu uroków Zachodniego Mazowsza, które dzięki ciekawym inicjatywom inwestycyjnym, jak grodziski Park rozrywki Adventure World Warsaw, zyskuje coraz bardziej na znaczeniu i warto już teraz wyśpiewać jego walory, bo w lipcu br. rusza już budowa.

Zdumiewa mnie operatywność „Latającego Dywanu", a to że otrzymuje zaproszenia na koncerty z różnych stron kraju już mnie nie dziwi, bo spotyka się z kolejnymi wyrazami uznania w mediach (m.in. niedawny koncert w Radiu Rzeszów). W dniach 24-27 maja br. zespół wziął udział w konkursie V Ogólnopolskiego Festiwalu Piosenki im. Wojtka Belona "Niechaj Zabrzmi Bukowina" w Busku Zdroju - zdobył tam czwarte miejsce, a solista Jacek Łocz otrzymał specjalne wyróżnienie za śpiew i wykorzystanie ludowego instrumentu pochodzącego z Grecji - buzuki. Wcześniej na Festiwalu Yapa w Łodzi zajął III miejsce wykonując brawurowo m.in. Łemkowynę. Utwór ten można obejrzeć i posłuchać na YOU TUBE w nagraniu z koncertu w Milanówku 14 kwietnia 2012 r.

Już 12-ego sierpnia br. zespół rozpoczyna trasę koncertową po Bieszczadach poczynając od cerkwi w Baligrodzie, potem kolejne koncerty w Piotrowej Polanie w Wetlinie, w Woli Michowej i w Smereku przy Carpatii .

Gratulując członkom zespołu operatywności dodajmy, że pierwsza profesjonalnie nagrana płyta CD „Latającego Dywanu" odniosła sukces, bo jej nakład już prawie zniknął z półek księgarskich. Jest więc szansa, że pojawią się następne nagrania, a wśród nich może też piosenki promujące uroki Zachodniego Mazowsza skąd wywodzą się członkowie zespołu.

(od lewej): Piotr Koper, Jacek Łocz, Maja Skrętowska i Lech Kałuża,stoją (od lewej): Mirosław Bogdan, Przemek Olczak i Jarosław Tomaszewski


Andrzej Pettyn