Bezpłatna gazeta kulturalo-informacyjna: Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Podkowa Leśna, Zabia Wola, Baranów, Jaktorów, Brwinów, Otrębusy

Śpiewać każdy może

2013-04-04

Śpiewać każdy może… przekonywał Jerzy Stuhr w piosence do słów Jonasza Kofty na festiwalu w Opolu w 1977r., a 7 marca 2013r. z auli Zespołu Szkół Technicznych i Licealnych Nr 2 w Grodzisku Maz. popłynęły dźwięki muzycznych szlagierów wyśpiewane głosami uczniów z gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych powiatu grodziskiego.

zdjęcie główne ...

Młodzi artyści wzięli udział w I Powiatowym Konkursie Poezji Śpiewanej pod hasłem Śpiewać każdy może... zorganizowanym przez Zespół Szkół Technicznych i Licealnych Nr 2 w Grodzisku Maz. Pomysłodawczyni pani Bożenie Jałowieckiej oraz realizatorom tego artystycznego przedsięwzięcia: pani Iwonie Przybytniak, Annie Suskiej oraz Wicedyrektorowi ZSTiL Nr2 panu Cezaremu Skalskiemu przyświecała myśl o rozbudzeniu zainteresowania poezją śpiewaną i wrażliwości artystycznej oraz oczywiście nadzieja wyłowienie młodych, ale wielkich talentów. Tak też się stało.

W gronie szacownego Jury zasiedli: Naczelnik Wydziału Oświaty, Kultury i Sportu Pani Lidia Abramczyk, Gość Honorowy Wiceburmistrz Grodziska Maz. Pani Maria Grabowska, Wojciech Hardt - Przewodniczący Rady Powiatu Grodziskiego, Dyrektor Muzeum im. Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku dr Alicja Matracka-Kościelny, Dyrektor Szkoły Muzycznej I stopnia im. Tadeusza Bairda w Grodzisku Maz. Pani Wioletta Hajdus, nauczyciel Szkoły Muzycznej I stopnia im. Tadeusza Bairda w Grodzisku Maz. Pani Anna Wierzchowska, nauczyciel muzyki Izabela Otręba oraz Pani Agnieszka Krawczykowska z Grodziskiego Centrum Kultury. Obradom jury przewodniczył Pan Andrzej Chojnacki - Dyrektor ZSTiL Nr2 w Grodzisku Maz.

Do konkursu przystąpiło wielu młodych ludzi, dla których repertuar Marka Grechuty, Grażyny Łobaszewskiej czy Starego Dobrego Małżeństwa jest nadal żywy, ważny, piękny. Obok klasycznych i ambitnych wykonań, takich jak Natalii Ołdak z ZSTiL Nr2 w Grodzisku Maz. Brzydcy, Karoliny Ryczałek z Gimnazjum Nr1 im. Noblistów Polskich Kocham cię życie, Patrycji Kaczmarek z ZS Nr2 im. gen. Józefa Bema w Milanówku Sen o Warszawie czy Jarosława Sieczki Czwarta nad ranem zabrzmiały odważniejsze aranżacje łamiące konwencje, np. Pieśń o spustoszeniu Podola wyrapowana przez uczniów szkoły będącej gospodarzem koncertu: Marcina Sadowskiego, Gabriela Smolarka, Macieja Sucheckiego.

Ujmująco i kobieco zabrzmiały występy duetów: Pauliny Jałowieckiej i Magdaleny Waliszewskiej (ZS Nr1w Grodzisku Maz.) Czas nas uczy pogody, Izy Kuczabo i Jagody Kowalskiej (ZSTiL Nr2) Niewiele mam oraz solistek z Gimnazjum Nr3 im. Leonida Teligi: Weroniki Radzikowskiej Jaki piękny świat, Pameli Osóbki Radość najpiękniejszych lat i solistek z ZSTiL Nr2: Oli Siurdyny Walz z Nocy i dni, Marty Michalak Nieodporny rozum, Eryki Juraszewskiej Moje serce, Moniki Engelbrecht Kocham cię życie czy To nie ja byłam Ewą w wykonaniu Wiolety Korbiń. Z kolei Katarzyna Redel przypomniała Autobigrafię Perfectu, a Krystian Markosyan z Gimnazjum Nr1 im. Noblistów Polskich przedstawił swoją wersję Dni, których jeszcze nie znamy.

Młodzi panowie z ZSTiL Nr2: Hubert Kopaszewski i Stanisław Dziedzic ujęli wszystkich swym wrodzonym wdziękiem w niezapomnianej piosence Tanie dranie, zdobywając Nagrodę za Osobowość Sceniczną.

Jednak najbardziej do gustu słuchaczom przypadł autorski utwór Michała Mendygrała Nie wracaj do niej zaśpiewany w duecie z Moniką Engelbrecht. Ta piosenka napisana przez wokalistę z ZSTiL Nr2 w Grodzisku Maz. zdobyła Nagrodę Publiczności.

Tekst własny doceniło również Jury, przyznając III Nagrodę Danielowi Koźbiałowi z ZSTiL Nr 2 za piosenkę o prowokacyjnym tytule Psychopata. Miejsce II zajęli także gospodarze konkursu Wioleta Korbiń i Hubert Kopaszewski w romantycznej aranżacji Dumki na dwa serca. Niekwestionowanym zwycięzcą I Powiatowego Konkursu Poezji Śpiewanej został uczeń Gimnazjum Nr1 im. Noblistów Polskich Jakub Panak, który w utworze Marka Grechuty przekonywał, że Wolność to najjaśniejsza z gwiazd. Wyróżnienia przypadły Angelice Buzie z Gimnazjum Nr3 im. Leonida Teligi za wykonanie utworu Z nim będziesz szczęśliwa oraz Aleksandrze Kwiatkowskiej z ZS Nr1 w Grodzisku Maz. za piosenkę W naszym niebie.

Szczególne miejsce w sercach Jury wywalczył zespół muzyczno- wokalny z Gimnazjum Nr2 im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego za interpretację Dni, których jeszcze nie znamy i otrzymał zaproszenie do koncertowania w Muzeum w Stawisku. Nie był zresztą jedyną grupą muzyków grających na instrumentach, wzruszające było Trio z Gimnazjum Nr1 im. Hugona Kołłątaja w Błoniu w utworze Mury.

Uroczystość uświetniły występy uczennic Szkoły Muzycznej I stopnia im. Tadeusza Bairda w Grodzisku Maz.: Karoliny Reczulskiej i Zuzanny Wojciechowskiej, które zagrały fantazje na tematy z Carmen G. Bizeta. Gabrysia Domańska ze Szkoły Podstawowej Nr1 zaśpiewała piosenkę z filmu W pustyni i puszczy. Starsza młodzież dostarczyła oczekującej na wyniki obrad Jury publiczności rozrywki w formie tanecznego show Kamila Kołodziejskiego i muzycznego popisu DJ Bartka Kozłowskiego, utalentowanych uczniów ZSTiL Nr2.

Organizatorzy I Powiatowego Konkursu Poezji Śpiewanej: Dyrektor i nauczyciele ZSTiL Nr2 w Grodzisku Maz. dziękują fundatorom nagród: Staroście Powiatu Grodziskiego Panu Markowi Wieżbickiemu i Burmistrzowi Grodziska Maz. Panu Grzegorzowi Benedykcińskiemu.

Składają podziękowania Dyrektorowi Centrum Kultury w Grodzisku Maz. Panu Pawłowi Twardochowi za pomoc przy realizacji konkursu.

Serdecznie dziękują również Państwu Majom za wypożyczenie drzewek do dekoracji szkoły za Szkółki Drzew i Krzewów Ozdobnych. Pod Dębami Majów oraz Panu Sylwestrowi Rzeczkowskiemu, właścicielowi cukierni Rzeczkowski.

Serdeczne podziękowania dla opiekunów przygotowujących młodzież do konkursu oraz: Radia Bogoria, gazety Bogoria, gazety Wspólny Powiat, Szkolnego Centrum Informacji i Szkolnego Centrum Kultury SzokTV - opiekunów medialnych. Relacja z konkursu już niebawem na http://szkola2.neostrada.pl/. oraz na kanale You Tobe Szkolnego Centrum Kultury -szokTV [tvZSTiL2 - szokTv] oraz facebooku: www.facebook.com Zespół Szkół Technicznych i Licealnych Nr 2 w Grodzisku Mazowieckim.
Relacja z konkursu już niebawem -To trzeba zobaczyć!