Spółka Wodna w Milanówku i co dalej?
2012-03-29Ubiegłoroczne dotkliwe podtopienia wielu posesji na terenie Milanówka wpłynęły na zmobilizowanie się mieszkańców skupionych wokół Towarzystwa Miłośników Milanówka i Milanowskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku do podjęcia działań zachęcających władze i mieszkańców do współdziałania w celu wyeliminowania pojawiających się zagrożeń.
Obie wymienione organizacje wystosowały dwa memoranda do Burmistrza i Rady Miasta, które przyspieszyły podjęcie konkretnych działań, mających na celu zapobieżenie dalszym podtopieniem. Doprowadziło to w konsekwencji do powstania „Spółki Wodnej Milanówek". Godne podkreślenia jest to, że Zarząd Spółki pracuje w ramach wolontariatu nie pobierając honorariów z tytułu wykonywanych zadań, a jest ich dużo.
O celach działalności Spółki z jej przewodniczącym panem Witoldem Rytwińskim rozmawia red. Andrzej Pettyn.
- Panie Witoldzie, kogo może i powinna zrzeszać Spółka?
- Bardzo intensywne problemy z podtopieniami wiosną i latem 2011roku, wykazały potrzebę kompleksowych działań. Miasto mogło podejmować w tym zakresie tylko ograniczone działania, gdyż tylko niewielka część urządzeń melioracyjnych jest własnością gminy. Z inicjatywy TMM i MU3W, przy dużym wsparciu Burmistrza Jerzego Wysockiego zwołano w październiku spotkanie w sprawie powołania Spółki Wodnej, na którym wyłoniono grupę inicjatywną mającą doprowadzić do utworzenia Spółki.
- Wiemy, że z wielkim zaangażowaniem włączył się Pan w opracowanie statutu Spółki.
- Wstępny projekt statutu przygotowałem przy wsparciu Urzędu Miasta, ściślej mówiąc Referatu Technicznej Obsługi Miasta, a następnie przedstawiłem go do dalszych prac grupie inicjatywnej. 7 listopada 2011 roku doszło do zawiązania Spółki i wyboru jej władz. To był dopiero początek trudnej drogi do zarejestrowania Spółki i zorganizowania jej prac. Zostałem wybrany przez Zarząd Przewodniczącym Spółki. Było to dla mnie zaszczytne, ale i odpowiedzialne zadanie. Trzeba podkreślić, że cały Zarząd wykonał ogromną pracę, aby 20 marca 2012 roku już jako pełnoprawny podmiot uchwalić budżet z bardzo ambitnymi zadaniami i celami.
- Kogo zrzesza Spółka, podkreślmy - kogo powinna możliwie szybko zrzeszać we wspólnym interesie mieszkańców?
- Spółka powinna zrzeszać osoby, które szczególnie dotyka problem podtopień, głównie osoby, które posiadają na swoich działkach lub są w zasięgu oddziaływania urządzeń melioracyjnych (rowy, dreny). Liczymy na zrozumienie i powszechne przystąpienie do Spółki, bo tylko działając razem możemy wypracować skuteczne rozwiązania tych problemów.
- Pańskie stanowisko zasługuje na pełne poparcie. Niech Pan zachęci do przystąpienia przedstawiając najważniejsze cele, jakie stawia sobie Spółka?
- Zgodnie ze Statutem celem Spółki jest rozwiązywanie problemów podstopień, a także w miarę możliwości ochrona przed zanieczyszczeniami wód. W momencie zarejestrowania Spółka przejęła odpowiedzialność za właściwy stan urządzeń znajdujących się na terenach prywatnych. Milanówek jest miastem Ogrodem, dlatego Spółka musi sobie stawiać za cel nie tylko szybkie odprowadzanie nadmiaru wód opadowych i gruntowych do rowów melioracyjnych, ale także w tzw. latach suchych stabilizowanie poziomu wód poprzez właściwie prowadzoną retencję, tzn. zatrzymanie takiej ilości wody, aby umożliwić poprawną wegetację roślinności.
- Jak Spółka planuje zrealizować wymienione cele?
- W Milanówku istnieje sieć urządzeń melioracyjnych, a także rowów przydrożnych. W skład urządzeń melioracyjnych wchodzą rowy i sieci drenarskie, wykonane bądź zmodernizowane w latach 70 i 80-tych. Zgodnie z Ustawą Prawo Wodne Gmina nie jest uprawniona do konserwacji tych urządzeń na działkach prywatnych, w odróżnieniu od Spółki Wodnej. W związku z tym urządzenia te są obecnie w bardzo złym stanie. Spółka będzie realizować swoje cele w pierwszym rzędzie poprzez odbudowę tych obiektów. W następnym etapie będziemy rozważać budowę nowych instalacji na obszarach nie zmeliorowanych. Podejmiemy także współpracę ze Spółką wodno-kanalizacyjną w sprawie stworzenia kanalizacji przeciwburzowej, w miejscach gdzie nie można rozwiązać problemu w inny sposób.
- Na walnym zgromadzeniu członków Spółki w dniu 20 marca 2012 jednogłośnie przyjęto sprawozdanie zarządu. Podjęto też kolejne decyzje. Jakie zadania czekają w najbliższym czasie Spółkę i mieszkańców zainteresowanych jej działalnością?
- Jednogłośne przyjęcie sprawozdania stanowi dla Zarządu zachętę do jeszcze bardziej wytężonej pracy. Sprawozdanie pokazuje też ile pracy wykonał Zarząd.
W najbliższym czasie rozpoczniemy przygotowania do wykonania zadań inwestycyjnych na rok bieżący. Poza tym czekają nas dalsze prace organizacyjne, aby uczynić, Spółkę instytucją funkcjonującą sprawnie i przyjaźnie dla mieszkańców.
Kolejną bardzo istotną kwestią jest uzyskanie dotacji z województwa i powiatu oraz decyzji Starosty w sprawie ponoszenia świadczeń na rzecz Spółki przez osoby korzystające z urządzeń wodnych, niebędące członkami Spółki. Miasto przyznało nam na ten rok dotację w wysokości 72 tysięcy złotych. Od tego w decydujący sposób uzależniona jest realizacja wszystkich zadań wymienionych w budżecie; w przypadku nie uzyskania środków zewnętrznych Spółka będzie musiała ze zrozumiałych względów ograniczyć inwestycje.
- Zapewne Czytelnicy „Wspólnego Powiatu" chcą poznać konkrety?
- W tym roku planujemy odwodnić tereny pomiędzy Cichą a Jasną do Nowowiejskiej (rów G-1). Rozpocząć udrażnianie drenażu na obszarze Milanówek Wieś i Milanówek Kolonia. A także udrożnić ponad kilometr rowów melioracyjnych na terenie Milanówka Kolonii (sieć RS-18). Spółka będzie też na bieżąco naprawiać awarie sieci melioracyjnej. Apeluję więc do mieszkańców, aby nie zwlekali, ale możliwie szybko przystępowali do Spółki Wodnej. Co więcej - aby zachęcali do tego swoich sąsiadów, bo tylko działając wspólnie będziemy mogli coś osiągnąć..
- Podtopienia nie zniknęły raz na zawsze, wszystko wskazuje na to że mogą pojawić się ponownie (musimy mieć świadomość, że nie da się ich uniknąć!), nie można więc ich lekceważyć . Czego Pan i Zarząd Spółki oczekujecie od mieszkańców? I dlaczego spełnienie oczekiwań jest tak ważne?
- Dopóki nie zostanie odtworzona dawna sieć melioracyjna, a także nie wypracujemy właściwych rozwiązań na terenach niezmeliorowanych , to problemy podstopień nie zostaną rozwiązane. Dla południowej części miasta jest opracowywana, na zlecenie Urzędu Miasta, kompleksowa koncepcja uregulowania stosunków wodnych.
Dla Spółki niezwykle ważne jest zaangażowanie się mieszkańców. Chodzi o to, aby zgłaszali swoje problemy. Wówczas wspólnie będziemy starali się je rozwiązywać. Prosimy o zapisywanie się do Spółki - ma to istotny wpływ na wysokość pozyskiwanych środków zewnętrznych. Prosimy też mieszkańców o nie utrudnianie Spółce dostępu do urządzeń melioracyjnych na ich działkach, żeby Spółka nie musiała występować o decyzje administracyjne Starosty w tej sprawie. To mogłoby znacznie opóźnić wykonywanie zadań.
- W krótkiej siłą rzeczy rozmowie nie wyczerpiemy zagadnienia, gdzie więc można uzyskać więcej danych? Jakie są adresy i telefony kontaktowe Spółki?
- Bieżące informacje o działalności Spółki Wodnej zamieszczamy na stronie internetowej Miasta.< http://www.milanowek.pl/>. Wkrótce zostanie udostępniona osobna zakładka na stronie. Siedziba Spółki mieści się w Milanówku przy ulicy Spacerowej 4 (Budynek C Urzędu Miasta). Spotkania indywidualne organizuję po uprzednim kontakcie telefonicznym pod numerem 501-681-397. Proszę dzwonić w godzinach od 14 do 16 od poniedziałku do środy.
- Jakie Pan i zarząd Spółki przewiduje priorytetowe działania na rok bieżący i czego Zarząd oczekuje od właścicieli działek, aby przyniosło to korzystne wyniki?
- O zadaniach na ten rok już wspomniałem wcześniej. Pragnę podkreślić, że ich pełne wykonanie będzie uzależnione od pozyskania środków zewnętrznych i opisanej wcześniej decyzji Starosty. Plan jest bardzo ambitny, ale przy sprawnym działaniu i dobrej organizacji prac Zarządu mamy dużą szansę zrealizować go. Jeszcze raz chciałem zaapelować o przystępowanie do Spółki Wodnej. Tym bardziej, że po uzyskaniu decyzji Starosty i tak wszyscy korzystający z urządzeń wodnych będą ponosić stałą opłatę. Opłata ta wynosi dla członków Spółki 60 złotych rocznie. Pieniądze te będą przeznaczane na wykonywanie ww. zadań. Liczymy, że właściciele działek nie będą utrudniali przeprowadzania prac.
- Najbliższe projekty, do, których powinni włączyć się wszyscy mieszkańcy?
- Najpierw planujemy przeprowadzić czyszczenie i odbudowę sieci drenarskiej w zakresie uchwalonym w budżecie. Jednocześnie będziemy przygotowywać się do dużo poważniejszej inwestycji - przebudowy rowu G1 pomiędzy ulicami Cichą i Jasną.
- Panie Przewodniczący, dziękuję za bardzo wyczerpujące informacje, ponawiam Pana apel o przystępowanie do Spółki. Wypada wyrazić uznanie Panu i pozostałym członkom Zarządu, że wzięliście na swoje barki realizacje tych niełatwych zadań, które chcecie wykonać w interesie całej społeczności milanowskiej.
Aktualności wszystkie
- Poszukiwany Pracownik Konfekcjonowania
- Zamiast zaniedbanych kamienic nowoczesna galeria handlowa
- Rowerowy Rajd Rodzinny
- Potrzebujące zwierzaki z Fundacji Emir liczą na głosy.
- Nowe podjazdy z tunelu na dworzec
- Doskonałe policyjne statystyki mile nas zaskoczyły
- Spektakl Się kochamy
- Nie będzie ekranów akustycznych w Milanówku!
- Grodzisk Mazowiecki - podsumowanie roku 2012
- Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata