Bezpłatna gazeta kulturalo-informacyjna: Grodzisk Mazowiecki, Milanówek, Podkowa Leśna, Zabia Wola, Baranów, Jaktorów, Brwinów, Otrębusy

Skuteczniej służyć naszym członkom...

2012-05-02

W Oddziale Rejonowym Związku Emerytów Rencistów i Inwalidów w Milanówku zaszły w ostatnim czasie zmiany nie tylko personalne, ale i jakościowe w pracy zarządu na rzecz członków. „Wspólny Powiat” rozmawia o tym z nową przewodniczącą panią Anną Janowską.

zdjęcie główne

Pani Anno, od wyboru nowego Zarządu Oddziału Rejonowego Zw. Rencistów i Inwalidów w Emerytów w Milanówku i powierzenia Pani funkcji przewodniczącej minęły zaledwie trzy miesiące. Tymczasem od początku tej kadencji zauważa się dużą dynamikę w Waszym działaniu. Proszę więc o fakty:
- Dobrze, że poprosił Pan o fakty, bo to zwykle pokazuje, czy w organizacji pozarządowej coś się dzieje, czy niewiele lub nic. Dużą wagę przywiązujemy do integracji naszego środowiska. Temu służyło spotkanie wielkanocne, tzw. jajeczko,  w którym   uczestniczyło ponad 150 osób. Zaszczycili nas swoją obecnością burmistrz Jerzy Wysocki, z-ca przew. Rady Miasta Włodzimierz Starościak, dyr. MCK Anna Osiadacz, nasz kapelan ks. prałat Zbigniew Szysz. Była więc okazja nie tylko do przekazania sobie wzajemnie życzeń, ale i do rozmów przy poczęstunku przygotowanym przez naszych członków, wymiany poglądów na temat przyszłej działalności, potrzeb naszego środowiska. Dodam, że zaprzyjaźniony z nami chór z Grodziska pod dyrekcją Alicji Paciorek uświetnił to spotkanie koncertem pieśni pasyjnych. Wykorzystując tak liczne grono przybyłych osób przedyskutowaliśmy nową inicjatywę, jaką będą miesięczne spotkania pod nazwą „Otwarty Dzień Emeryta".

- Wiem o tym, bo dane mi było w czasie inaugurującego spotkania wygłosić pogadankę o założycielu Milanówka Michale Lasockim, którego 150. rocznica urodzin przypada 1 sierpnia br.

- Cieszę się, że spotkało się to z dużym zainteresowaniem, bo uczestniczyło ponad 100 osób. Chyba więc na tym jednym temacie związanym z Milanówkiem nie poprzestaniemy, bo wychodzę z założenia, że mieszkając w danej miejscowości powinniśmy więcej wiedzieć o jej historii, o ciekawych ludziach, którzy związali swój los z naszym miastem, a z tego co Pan powiedział w czasie pogadanki, było ich wielu. W tym celu chcielibyśmy zorganizować jeszcze w tym roku serię spacerów po mieście pod kątem poznawania jego historii, m.in. ciekawego okresu lat II wojny światowej. Nie zrezygnujemy z cieszących się zawsze  powodzeniem wycieczek poza Milanówek.

- Zanim zapytam o nie, proszę podać, jaki będzie temat następnego „Otwartego Dnia Emeryta"...

- Już 9. maja o 9.30 w Sali Teatru Letniego MCK spotkamy się z p. Radosławem Grzywaczem z Przychodni Rehabilitacyjnej, który w swoim wykładzie przybliży nam problematykę rehabilitacji dla seniorów. Tematem czerwcowego spotkania w dniu 13 czerwca będzie „Chopin w Milanówku". Zaczniemy od przekazania spraw organizacyjnych w Teatrze Letnim, a potem wyruszymy na spacer śladami muzyki Chopina i słynnych chopinistów, z których możemy być dumni jako milanowianie i powinniśmy te sprawy znać, aby przekazać wiedzę na ten temat naszym wnukom oraz gościom przybywającym do Milanówka.  Ten temat wiąże się z zaplanowaną na 1 lipca dłuższą wycieczką „Szlakiem Fryderyka Chopina", w czasie której m.in. odwiedzimy nie tylko Żelazową Wolę, miejsce urodzin naszego słynnego kompozytora, ale i Brochów, gdzie w tamtejszym kościele był ochrzczony.

- ...a Brochów to znowu Lasocki, bo to przecież rodzina Lasockich była w posiadaniu tamtejszego majątku, skąd przybyła do Milanówka...

- ....koło historii więc zamyka się. A skoro historia - to wiele sobie obiecujemy po wycieczce do Muzeum Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Kuklówce Radziejowskiej, gdzie spotkamy się z historią Kresów i wielką ich popularyzatorką mgr Aleksandrą Biniszewską. W najbliższych planach mamy wycieczki objazdowe, pobyty rehabilitacyjne, pielgrzymki (m.in. Częstochową), szczegóły są do wglądu w naszym biurze przy Spacerowej 4 (wejście od Pasiecznej), gdzie przez dwa dni w tygodniu dyżurujemy tu od 10.00 do 12.00, udzielamy informacji, przyjmujemy zapisy, itp.

- Słyszałem, że Wasza Komisja Socjalno-Bytowa, co tylko się chwali,  zatroszczyła się o te najuboższe osoby, które nie zawsze stać, aby opłacić choćby najkrótsze wycieczki...

- Możliwości w tym zakresie nie są wielkie, ale zadbamy o taką możliwość choćby częściowego sponsorowania. Pierwsza osoba już skorzystała z takiej formy pomocy uczestnicząc w zorganizowanej w kwietniu pielgrzymce do Lichenia, ale postaramy się o następne.

- Pani i Zarząd położyliście nacisk na te miesięczne spotkania integracyjno-informacyjne i słusznie, ale pamiętam, że w przeszłości narzekano na brak należytego przepływu informacji. Jak to zamierzacie rozwiązać?

- Zdaję sobie z tego sprawę, dlatego liczymy na wsparcie prasy lokalnej, po którą emeryci chętnie sięgają. Ponadto aktualne informacje  regularnie zamieszczać będziemy na kilku tablicach informacyjnych: przy siedzibie Straży Miejskiej, przy MCK, przy Urzędzie Miasta (Kościuszki 45). Trwają pertraktacje z kilkoma sklepami. Natomiast komplet szczegółowych informacji można otrzymać w naszym biurze. Nie przesadzę, jeśli powiem, że motywem przewodnim naszego działania jest skuteczniej służyć naszym członkom.

 

 

 

Andrzej Pettyn